QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Mocny początek tygodnia na rynku ropy

Paweł Grubiak

Poniedziałkowa, pierwsza w tym tygodniu i w tym kwartale sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnych plusach. Notowania ropy Brent i ceny ropy WTI zwyżkowały o ponad 2%, co doprowadziło ceny obu tych gatunków ropy do najwyższych poziomów w bieżącym roku.


Już na początku poniedziałkowej sesji ceny ropy radziły sobie dobrze ze względu na dobre dane PMI dla przemysłu, które pojawiły się przede wszystkim w Chinach. Lepszy od oczekiwań odczyt był dla inwestorów znakiem, że przynajmniej na razie nie warto przejmować się ewentualnym spadkiem popytu na ropę naftową ze strony Chin. Kraj ten jest jednym z dwóch, obok Stanów Zjednoczonych, kluczowych światowych konsumentów ropy naftowej.


Wsparcie dla notowań ropy przyszło także ze strony USA. Tamtejsze dane makro były mieszane (dobry odczyt indeksu ISM dla przemysłu, ale rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej i indeksu PMI dla przemysłu), ale kupujących na rynku ropy naftowej wsparły kwestie polityczne. Władze USA zaznaczyły, że rozważają narzucenie na Iran dodatkowych sankcji, które miałyby obejmować obszary wcześniej nieobjęte tego typu ograniczeniami. Przedstawiciel administracji Donalda Trumpa zasugerował również, że Amerykanie mogą nie przedłużać pozwoleń na import irańskiej ropy naftowej przez kraje, którym dotychczas udzielono takich pozwoleń, będących wyjątkami od sankcji.


wykres


Iran to jeden z największych producentów ropy naftowej w kartelu OPEC. Pozycja tego kraju znacząco się osłabiła w ostatnich latach ze względu na narzucane przez Stany Zjednoczone sankcje, obejmujące przede wszystkim ograniczenia w handlu ropą naftową z Iranem. USA zagroziły sankcjami każdemu państwu, które bez konsultacji zdecyduje się na import irańskiego surowca. To było wystarczającą zachętą dla wielu krajów do poszukiwania nowych źródeł dostaw. Na razie wyjątki od sankcji obejmują przede wszystkim ważnych importerów irańskiej ropy w Azji, takich jak Chiny czy Indie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

02.04.2019


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE