QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Mocny początek tygodnia na rynku ropy

Paweł Grubiak

Poniedziałkowa, pierwsza w tym tygodniu i w tym kwartale sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na wyraźnych plusach. Notowania ropy Brent i ceny ropy WTI zwyżkowały o ponad 2%, co doprowadziło ceny obu tych gatunków ropy do najwyższych poziomów w bieżącym roku.


Już na początku poniedziałkowej sesji ceny ropy radziły sobie dobrze ze względu na dobre dane PMI dla przemysłu, które pojawiły się przede wszystkim w Chinach. Lepszy od oczekiwań odczyt był dla inwestorów znakiem, że przynajmniej na razie nie warto przejmować się ewentualnym spadkiem popytu na ropę naftową ze strony Chin. Kraj ten jest jednym z dwóch, obok Stanów Zjednoczonych, kluczowych światowych konsumentów ropy naftowej.


Wsparcie dla notowań ropy przyszło także ze strony USA. Tamtejsze dane makro były mieszane (dobry odczyt indeksu ISM dla przemysłu, ale rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej i indeksu PMI dla przemysłu), ale kupujących na rynku ropy naftowej wsparły kwestie polityczne. Władze USA zaznaczyły, że rozważają narzucenie na Iran dodatkowych sankcji, które miałyby obejmować obszary wcześniej nieobjęte tego typu ograniczeniami. Przedstawiciel administracji Donalda Trumpa zasugerował również, że Amerykanie mogą nie przedłużać pozwoleń na import irańskiej ropy naftowej przez kraje, którym dotychczas udzielono takich pozwoleń, będących wyjątkami od sankcji.


wykres


Iran to jeden z największych producentów ropy naftowej w kartelu OPEC. Pozycja tego kraju znacząco się osłabiła w ostatnich latach ze względu na narzucane przez Stany Zjednoczone sankcje, obejmujące przede wszystkim ograniczenia w handlu ropą naftową z Iranem. USA zagroziły sankcjami każdemu państwu, które bez konsultacji zdecyduje się na import irańskiego surowca. To było wystarczającą zachętą dla wielu krajów do poszukiwania nowych źródeł dostaw. Na razie wyjątki od sankcji obejmują przede wszystkim ważnych importerów irańskiej ropy w Azji, takich jak Chiny czy Indie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

02.04.2019


Tagi: ropa, notowania