QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Rozbieżne dane płyną z gospodarki

wykres


PMI w przetwórstwie przemysłowym wzrósł w marcu do 48,7 pkt. (z 47,6 w lutym), wbrew temu na co wskazywał wstępny odczyt z gospodarki Niemiec (gdzie odnotowano silne pogorszenie nastrojów w marcu). Tym samym może to być kolejny sygnał, że trwająca od listopada 2017 (por. wykres) korekta aktywności firm niebawem się skończy. To wraz z innymi danymi z gospodarki globalnej (m.in. dzisiejszymi pozytywnymi odczytami PMI z Azji, odbiciem PMI w Szwecji) sugeruje, że spowolnienie popytu zagranicznego może zbliżać się do punktu zwrotnego.


Szczegóły marcowej ankiety PMI ujawnione w komunikacie prasowym pokazują, że popyt był wciąż słaby, szczególnie z rynków zagranicznych, co firmy wiązały z pogorszeniem koniunktury w Europie. Liczba nowych zleceń eksportowych obniżyła się ósmy raz z rzędu, w najszybszym tempie od czerwca 2009. Mimo to, ogólne tempo, w jakim spadała całkowita liczba nowych zamówień, było najwolniejsze od listopada zeszłego roku.


Odczyty PMI poniżej 50 pkt. pozostają w opozycji do danych o produkcji przemysłowej, która kontynuuje wzrosty w okolicach 6%. Być może źródłem rozbieżności są różnice w strukturze wzrostu produkcji (silne wzrosty w firmach krajowych luźno związanych z globalnymi łańcuchami produkcji; anecdotal evidence sugeruje, że sprzedaż eksportowa w 1q19 była w niektórych firmach rekordowa). Możliwe, że niektórzy eksporterzy są także beneficjentami pierwszej fazy spowolnienia za granicą, gdy kontrahenci zagraniczni szukają tańszych kooperantów. Ponadto silny popyt krajowy zapewne stymuluje także aktywność firm przemysłowych nastawionych na produkcję krajową (ankieta wskazuje rozbieżność między nowymi zamówieniami a nowymi zamówieniami eksportowymi).


Dane są neutralne dla RPP. W obliczu rosnącej inflacji bazowej oraz utrzymującej się relatywnie wysokiej aktywności gospodarczej, Rada na najbliższym posiedzeniu będzie się raczej bardziej koncentrować na mocnych danych inflacyjnych.


Źródło: PKO Bank Polski

01.04.2019


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...