QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Złoto, srebro i polityczno-gospodarcza niepewność

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień na razie trudno zaliczyć do udanych na rynkach szlachetnych kruszców. Notowania złota i srebra co prawda rozpoczęły go zwyżką, ale po tym ruchu już nie ma śladu. Późniejsze sesje przyniosły dynamiczne przeceny obu metali.


Złoto, które w poniedziałek dotarło do okolic 1330 USD za uncję, czyli najwyższego poziomu od prawie miesiąca, we wtorek zeszło poniżej 1320 USD za uncję i obecnie jego cena porusza się poniżej tego poziomu. Oznacza to spadek do wartości z poprzedniego tygodnia. Srebro radzi sobie jeszcze gorzej: w poniedziałek nastąpiła nieudana próba przekroczenia poziomu 15,50 USD za uncję. Bariera ta stała się bazą do późniejszych zniżek, które sięgnęły okolic 15,25 USD za uncję.


W czwartek rano notowania złota i srebra delikatnie obsuwają się w dół, a inwestorzy wypatrują komunikatów, które mogłyby przesądzić o dalszych losach obu metali. A te są niepewne. Niewątpliwie w ostatnich dniach presję na zniżkę notowań złota i srebra wywiera stosunkowo silny amerykański dolar, który jest odwrotnie skorelowany z cenami tych kruszców. Nie oznacza to jednak, że ta presja się utrzyma, zwłaszcza biorąc pod uwagę niepewność polityczno-gospodarczą na świecie.


wykres


Warto pamiętać, że złoto jest traktowane przez licznych inwestorów jako tak zwane safe haven („bezpieczna przystań”), czyli aktywo zachowujące swoją wartość w czasach podwyższonej zmienności na rynkach akcji i innych koniunkturalnych aktywów.


Wzrostom cen złota od zawsze sprzyjały bezprecedensowe wydarzenia polityczne. Takim wydarzeniem obecnie jest m.in. Brexit. Środowe głosowanie w brytyjskim parlamencie nie dało przewagi żadnej z opcji powiązanych z pozostaniem lub wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co podkreśliło podziały w tamtejszym parlamencie oraz w całym społeczeństwie. Brexit pozostaje wciąż jedną wielką niewiadomą, a ta niepewność dla niektórych inwestorów jest sygnałem do kupna bezpieczniejszych aktywów w oczekiwaniu na wyjaśnienie sytuacji.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

28.03.2019


Tagi: złoto, srebro, notowania