QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Wrocław ma pełnomocniczkę ds. mieszkańców pochodzenia ukraińskiego

wykres


W Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk przedstawił nowego Pełnomocnika ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego. Została nim Olga Chrebor.


- Niezależnie skąd i w którym pokoleniu przybyliśmy do naszego miasta, czujemy się za nie odpowiedzialni. Sądzę, że to fundament naszych działań. Coś od czego musimy zacząć nasze myślenie Wrocławiu – mówił prezydent Wrocławia. - W poczuciu odpowiedzialności za otaczającą nas przestrzeń wszyscy stajemy się współobywatelami naszego miasta. Chcę Wam powiedzieć to samo, co mówię wrocławiankom i wrocławianom przy każdej okazji, nie zważając na to, na kogo głosowali Państwo w ostatnich wyborach i niezależnie od tego, czy w ogóle mogli Państwo oddać w nich głos. Otóż we Wrocławiu chcę pracować dla wszystkich Państwa z takim samym zaangażowaniem i wiem, że tak samo postępują wszyscy moi współpracownicy. A żeby to Państwa poczucie współodpowiedzialności wzmocnić, przedstawiam panią Pełnomocnik, dedykowaną mieszkańcom Wrocławia pochodzenia ukraińskiego. Zwracajcie się do Pani Olgi Chrebor w każdej sprawie wymagającej interwencji, dzielcie się pomysłami, uwagami i poglądami na temat miasta. Państwa głos jest ważny, Państwo są ważni i Państwa zaangażowanie dla naszego miasta jest bardzo ważne – dodał Jacek Sutryk.


- Jestem Ukrainką z Wrocławia, a sprawy ukraińskiej społeczności mieszkającej we Wrocławiu dotyczą mnie bezpośrednio. Cieszę się, że moje miasto dostrzega potencjał kulturowy i gospodarczy tkwiący w mniejszości ukraińskiej i imigracji ukraińskiej. Miasto spotkań samo się „nie urządzi” na tolerancyjny, tętniący życiem wielonarodowy ośrodek kulturalno-edukacyjny i ekonomiczny. To my, mieszkańcy, urządzamy ten salon zgodnie z naszym poczuciem estetyki i poziomem wrażliwości oraz decydujemy o zasadach w nim funkcjonujących. Zagłosowaliśmy na dom otwarty i chcemy, by wszyscy jego mieszkańcy wiedzieli, że są tutaj u siebie – przekonywała Olga Chrebor.


Nowa Pełnomocnik liczy, że jej nominacja pozwoli skuteczniej animować przestrzeń dialogu polsko-ukraińskiego. - Będę starała się interweniować i szukać rozwiązań tam, gdzie poszczególne elementy miejskiej układanki niekoniecznie do siebie pasują, choć w „instrukcji napisali, że powinny”. Liczę przy tym na aktywną współpracę z poszczególnymi departamentami Urzędu Miejskiego, jednostkami miejskimi, policją, strażą miejską, Urzędem Wojewódzkim oraz wrocławskim środowiskiem pozarządowym – wyliczała przedstawicielka ukraińskiej mniejszości w stolicy Dolnego Śląska.


Olga Chrebor zwracała również uwagę na piękną historię Wrocławia i wieloetapowy napływ ludności ze Wschodu. - Wrocław to miasto, w którym Ukraina jest od dawna i jest wielowymiarowa. To mniejszość ukraińska, która trafiła na Ziemie Odzyskane w ramach Akcji Wisła; to Polacy, którzy przybyli tu z Ukrainy w ramach powojennej „wymiany ludności” i najnowsza imigracja ukraińska. Wrocław ma fascynującą historię i długą tradycję wielokulturowej metropolii, od lat budującej przyjazną atmosferę - zauważyła.


Olga Chrebor urzęduje na co dzień w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA (ul. Bolesława Krzywoustego 286, 51-310 Wrocław). W sprawach dotyczących pełnomocnictwa będzie przyjmować na pl. Dominikańskim 6.


Źródło: Urząd Miejski Wrocław

27.03.2019


Tagi: Pełnomocnik ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego, Olga Chrebor