QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Według ZUS będziemy żyli krócej, więc emerytury pójdą w górę

wykres


Statystyczna 60-latka ma przed sobą jeszcze 261 miesięcy życia - wynika z najnowszych danych GUS. Jeszcze rok temu statystyki były bardziej optymistyczne i pokazywały, że pożyje dłużej. Ta niewesoła informacja ma jednak jasną stronę - dzięki temu ZUS wypłaci wyższą emeryturę.


W ten poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował coroczną tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Pokazuje ona, ile miesięcy pozostało statystycznemu Polakowi w zależności od jego wieku.


Swoją statystykę może sprawdzić każdy, kto ukończył 30 lat. Według GUS-u dzisiejszy trzydziestolatek przeżyje jeszcze 582,1 miesiąca. Czyli 48 lat i 6 miesięcy. Co ciekawe, rok temu GUS podawał, że żyjemy dłużej - trzydziestolatek miał przed sobą według wyliczeń Urzędu 583,6 miesiąca życia.


Średnia długość życia zaczęła więc spadać, w zasadzie dla wszystkich jednakowo - dla 30-latków, 60-latków i 65-latków. I to drugi rok z rzędu. To pierwszy taki przypadek od transformacji ustrojowej. Przez ostatnie 30 lat bowiem Polacy umierali średnio coraz później i nawet gdy w jednym roku średnia długość życia spadała, to w kolejnym roku wskaźnik już odbijał.


Teraz jest inaczej. W ciągu 4 ostatnich lat aż trzykrotnie średnia spadała. Zwrócił na to uwagę dr Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP.


Czy to już trend? - To dopiero dwa lata z rzędu, więc trochę wcześnie, by mówić o tendencji - mówi money.pl Kozłowski. Ale po chwili zauważa, że taka sytuacja nie miała jeszcze miejsca w najnowszej historii Polski.


- To mogą być pierwsze sygnały, że mamy do czynienia może nie z odwróceniem, ale na pewno wyhamowaniem dotychczasowego trendu - ocenia Łukasz Kozłowski. - Przez prawie 30 lat wzrost średniej długości życia postępował niezakłócony. Teraz mamy pierwsze poważniejsze zakłócenie.


Źródło: money.pl

26.03.2019


Tagi: emerytury