QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Zła koniunktura opanowała GPWPolska giełda jest słaba na tle rynków rozwiniętych. Czy dekoniunktura opanowała Warszawę? Ciężarem dla GPW są spółki energetyczne i surowcowe, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa.


Potwierdzeniem słabości jest najważniejszy z indeksów GPW, czyli WIG20. Indeks ten wprawdzie wzrósł w tym roku o ponad 3 proc., ale jest to rezultat dużo słabszy niż analogicznych indeksów na giełdach rynków rozwiniętych, a do takich zaliczana jest GPW. S&P500 urósł w tym czasie o ponad 13 proc., a indeksy technologiczne odnotowały jeszcze większe zwyżki.


- Indeks WIG20 nie jest reprezentatywny dla polskiej gospodarki - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Do tego indeksu zaliczany jest CD Projekt, który ma zwyżkę bliską 30 proc., czyli podobną do amerykańskich spółek technologicznych, ale też ciężarem jest dla WIG20 duży udział spółek energetycznych i paliwowych.


Małe są też szanse, że w najbliższych tygodniach czy miesiącach WIG20 będzie doganiał rynki krajów rozwiniętych.


- To może być trudne, bo euforia na giełdach zrodziła się z grudniowej paniki i jest teraz już za nami - ocenia ekspert.Źródło: Marketnews24.pl

26.03.2019


Tagi: gpw