QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Brexit odroczony do 12 kwietnia

wykres


Rada Unii Europejskiej zgodziła się przesunąć termin brexitu do 12 kwietnia 2019. Zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami utrzymano warunek, że brytyjska Izba Gmin musi zaakceptować w przyszłym tygodniu wynegocjowaną przez rząd T.May umowę z UE. Jeśli tak się stanie, to brexit nastąpi 22 maja.


Jeśli umowa upadnie, wtedy T.May będzie musiała zdecydować, do 12 kwietnia, czy opuścić UE bez porozumienia czy wydłużyć pobyt Wlk. Brytanii w UE (ale tym razem na znacznie dłużej). Dłuższe opóźnienie brexitu miałoby być możliwe tylko jeśli do 11 kwietnia Wlk. Brytania zadeklaruje udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Brak zgody Wlk. Brytanii na udział w wyborach oznacza, że opcja istotnego wydłużenia jej uczestnictwa w UE jest wykluczona.


Przegląd wydarzeń:

  • POL: Opublikowane dotychczas dane miesięczne sugerują, że dynamika PKB w 1q19 obniżyła się tylko nieznacznie do przedziału 4,2-4,5% r/r z 4,9% r/r w 4q18. Dynamika produkcji budowlanej wzrosła w lutym do 15,1% r/r (z 3,5% r/r w styczniu). Sprzedaż detaliczna także zaskoczyła pozytywnie rosnąc realnie o 5,6% r/r (wobec 6,1% r/r w styczniu) mimo negatywnego efektu liczby dni handlowych.
  • UK: Bank Anglii, zgodnie z oczekiwaniami i jednomyślnie, utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, z główną stopą równą 0,75%. W lutowym raporcie o inflacji bank uzależniał dalsze, stopniowe podwyżki stóp od kształtu brexitu. Na tydzień przed planowaną datą opuszczenia Wspólnoty utrzymuje się wysoka niepewność co do ostatecznego kształtu relacji Wlk. Brytanii z UE. Niepewność ta ma wpływ na krótkoterminowe wskaźniki gospodarcze, zwłaszcza na inwestycje przedsiębiorstw. Bank podtrzymuje ocenę, że te dane mają mniejszą niż zwykle przydatność w ocenie średnioterminowych perspektyw gospodarki. Przy założeniu łagodnego przebiegu brexitu (tj. przyjęcia umowy T.May lub znacznego przesunięcia terminu wyjścia Wlk. Brytanii z UE) nie można wykluczyć podwyżki stóp w drugiej połowie roku (ze względu na rozgrzany rynek pracy). Bank podkreśla, że w reakcji na brexit może zarówno politykę poluzować, jak i zaostrzyć. W przypadku realizacji scenariusza „twardego” brexitu, nie można wykluczyć wg nas obniżki stóp.
  • SWI: Szwajcarski Bank Narodowy, zgodnie z oczekiwaniami, nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Środek przedziału dla stopy LIBOR3M wynosi nadal -0,75%. SNB pozostanie też aktywny na rynku walutowym. Nowa projekcja wskazuje na niższą ścieżkę inflacji niż oczekiwano w grudniu (rewizja prognoz na 2019 do 0,3% r/r z 0,5%, w 2020 do 0,6% z 1,0%, w 2012 inflacja ma wynieść 1,2%). Obniżka prognoz wynikała ze słabszych perspektyw dla wzrostu gospodarczego i inflacji za granicą oraz towarzyszących im niższych oczekiwań w kwestii stóp procentowych. Wzrost gospodarczy w Szwajcarii w 2018 (zwłaszcza na początku) był solidny, a w 2019 gospodarka utrzymuje pozytywny impet. SNB widzi utrzymujące się nierównowagi na rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości, widzi tez ryzyko korekty w segmencie mieszkaniowych nieruchomości inwestycyjnych. W naszej ocenie, ze względu na istotny kanał kursowy, polityka SNB jest silnie uzależniona od EBC. W konsekwencji ostatni gołębi zwrot w strefie euro oddala perspektywę zacieśniania polityki pieniężnej w Szwajcarii.
  • NOR: Bank Norwegii, zgodnie z oczekiwaniami, podniósł stopy procentowe o 25 pb. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 1,0%. Zdaniem banku bilans ryzyka (z jednej strony inflacja nieco powyżej celu i solidny wzrost gospodarczy, z drugiej ryzyka globalne) uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych w nieodległej przyszłości. Nowa ścieżka oczekiwanych stóp procentowych zakłada nieco bardziej agresywne podwyżki w 2019 (pierwsza w czerwcu, kolejna prawdopodobnie w grudniu).
  • POL: W 2018 nakłady inwestycyjne dużych przedsiębiorstw wzrosły realnie o 12,2%, po wzroście o 3,4% w 2017. Najsilniej, o 15,3% zwiększyły się nakłady na budynki i budowle. Nakłady na zakup maszyn, urządzeń technicznych i narzędzi oraz środków transportu zwiększyły się o 10,7%. Najbardziej wyraźne wzrosty inwestycji (w cenach bieżących) odnotowano w transporcie i gospodarce magazynowej (o 30,8%) oraz w górnictwie i wydobywaniu (o 30,0% po spadku o 11,2%).
  • POL: Minutes z marcowego posiedzenia RPP potwierdziły dotychczasowy obraz krajowej polityki pieniężnej: większość członków Rady podtrzymuje, że prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Nowością jest ocena, ze bieżący poziom stóp pozwoli zachować nie tylko stabilność makroekonomiczną, lecz również sektora finansowego. Zdaniem niektórych członków (prawdopodobnie Ł.Hardta i J.Osiatyńskiego) nie można wykluczyć, że ścieżka inflacji będzie wyższa niż w projekcji, wówczas uzasadnione mogłoby być rozważenie podwyżek stóp procentowych.
  • EUR: Publikowany przez Komisję Europejską wskaźnik nastrojów konsumentów w strefie euro wzrósł w marcu nieznacznie, do -7,2 pkt. z -7,4 pkt. w lutym. Obecny poziom nastrojów jest wciąż wsparciem dla konsumpcji, która pozostaje stabilizatorem wzrostu PKB w strefie euro.

Źródło: PKO Bank Polski

22.03.2019


Tagi: gospodarka, wydarzenia


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...