QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Kolejne dobre dane z gospodarki

wykres


Kolejna publikacja danych ze sfery realnej gospodarki zaskoczyła pozytywnie. Dynamika produkcji budowlanej wzrosła w lutym do 15,1% r/r (z 3,5% r/r w styczniu) potwierdzając, że odczyt styczniowy był potknięciem, a silne wzrosty budownictwa są ciągle w grze. Sprzedaż detaliczna także zaskoczyła pozytywnie rosnąc realnie o 5,6% r/r (wobec 6,1% r/r w styczniu) mimo negatywnego efektu liczby dni handlowych.


Struktura danych potwierdza, że popyt krajowy pozostaje ciągle głównym motorem wzrostu PKB: Stabilny trend wzrostowy sprzedaży w okolicach 5-6% (por. wykres) sugeruje, że dynamika konsumpcji nadal znajduje się na poziomach powyżej 4%. W lutym silnie rosła sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach a także mebli, RTV i AGD (boom budowlany). Po raz pierwszy od 2015 roku spadła sprzedaż (nominalna) odzieży.


Opublikowane dziś dane o inwestycjach firm w 4q18 potwierdzają utrzymujący się wysoki popyt inwestycyjny: nakłady tych firm wzrosły w 4q o 13,9% r/r (wobec 13,6% r/r w 3q18). Solidny wzrost produkcji budowlanej w dziale inżynieria lądowa w lutym sugeruje, że popyt inwestycyjny publiczny ma się bardzo dobrze na początku 2019. Mimo słabszej dynamiki inwestycji ogółem w 4q (6,7% r/r) dane sugerują, że inwestycje powinny towarzyszyć silnej konsumpcji i dodatkowo wspierać wzrost gospodarczy w 2019.


Opublikowane dotychczas dane sugerują, że dynamika PKB w 1q18 obniżyła się tylko nieznacznie do przedziału 4,2-4,5% r/r z 4,9% r/r w 4q18. Tym samym bilans ryzyk dla naszej prognozy wzrostu PKB w 2019 (4,1%) stał się ponownie asymetryczny w górę. Jeżeli przełożenie się słabszego popytu zewnętrznego na wyniki polskiego eksportu będzie dalej takie jak dotychczas (paradoksalnie wydaje się, że jesteśmy jego beneficjentem), to możemy odnotować kolejny dobry rok. Pamiętać należy jednakże, że wiele się jeszcze może zmienić (do brexitu pozostało 8 dni, spór o handel USA – Chiny nie jest zakończony).


Źródło: PKO Bank Polski

21.03.2019


Tagi: gospodarka, budownictwo, handel detaliczny


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...