QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Powrót złota do dynamicznych zwyżek

Paweł Grubiak

Początek bieżącego tygodnia na rynku złota był spokojny. Notowania tego kruszcu oscylowały tuż powyżej poziomu 1300 USD za uncję, wyczekując na najważniejsze wydarzenie bieżącego tygodnia, czyli środowe informacje ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.


Komunikat Fed dotyczący stóp procentowych oraz późniejsze informacje ze strony przedstawicieli tej organizacji faktycznie okazały się kluczowym punktem środowej sesji, zarówno na rynkach walut, jak i na rynku złota. Amerykański Fed, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymał poziom stóp procentowych bez zmian, w przedziale 2,25-2,50%. Jednocześnie zasygnalizowane zostało, że bieżący rok już nie przyniesie podwyżek stóp procentowych, jednak możliwa jest jedna podwyżka w przyszłym roku. Fed zaprzestał także redukcji sumy bilansowej, czyli procesu rozpoczętego półtora roku temu.


wykres


Jednak można mieć wątpliwości także co do tego, czy jakakolwiek podwyżka stóp będzie miała miejsce także w 2020 roku, biorąc pod uwagę ogólne gołębie stanowisko Fed. Bank obniżył prognozy dynamiki wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych oraz potwierdził, że inflacja spowolniła ze względu na niższe ceny energii.


Jerome Powell, również zgodnie z oczekiwaniami, wypowiadał się jednak w spokojnym tonie. Oczekuje on, że gospodarka USA będzie się rozwijała w solidnym tempie, nawet jeśli będzie ono niższe niż w poprzednim roku. Powell dostrzega spowolnienie gospodarcze w Europie, ale jednocześnie uznaje, że Stary Kontynent jest daleki od recesji. Natomiast w kwestii Chin szef Fed oczekuje, że tamtejszy wzrost gospodarczy ustabilizuje się na atrakcyjnym poziomie.


Zarówno Powell, jak i cała Rezerwa Federalna, utrzymują, że sytuacja w amerykańskiej i globalnej gospodarce nie jest zła, chociaż jest gorsza niż w ubiegłym roku. To oznacza, że gołębi ton tej instytucji może się utrzymać. Taka sytuacja wywołuje presję na spadek wartości dolara, co sprzyja wzrostom notowań złota. Już w czwartek rano notowania kruszcu poruszają się na najwyższym poziomie od końca lutego, sięgając niemal 1320 USD za uncję.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

21.03.2019


Tagi: złoto, notowania