QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Rynek pracy znów się rozgrzewa?

wykres


Dane z rynku pracy w lutym potwierdziły, że głosy o wygasaniu presji płacowej w gospodarce mogły być przedwczesne. Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 7,6% r/r (kons. 7,2% r/r, PKO: 7,1% r/r) po wzroście o 7,5% r/r w styczniu.


Dynamika w ujęciu miesięcznym (0,4% m/m) była wyższa niż w lutym 2018 (0,2% m/m) i to pomimo płytszego spadku w styczniu (-6,5% m/m vs -7,7% m/m). Póki co nie wiadomo co stoi za pozytywną niespodzianką w lutym (pełny zestaw danych zostanie opublikowany 25 marca wraz z Biuletynem Statystycznym). Częściowo mogła ona wynikać ze zmian wynagrodzeń w górnictwie, jednak struktura styczniowego odczytu sugeruje, że presja płacowa może narastać w większej liczbie sektorów.


Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ustabilizowała się w lutym na poziomie 2,9% r/r (konsensus: 1,9% r/r, PKO: 2,8% r/r). W ujęciu m/m zmiana zatrudnienia była zgodna ze wzorcem sezonowym pokazując, że ew. problemy z podażą pracy nie znajdują póki co odzwierciedlenia w danych GUS.


Obraz rynku pracy pozostaje pozytywny, a badania ankietowe i analiza trendów w Internecie (por. wykres) sugerują, że po „przestoju” w 2018 presja płacowa może zacząć ponownie narastać w 2019. Stabilny wzrost płac i zatrudnienia oznacza, że wzrost nominalnego funduszu płac będzie się utrzymywał w okolicy dwucyfrowych poziomów (10,7% r/r w lutym vs 10,6% r/r w styczniu).


Jednocześnie rosnąca inflacja ograniczy przestrzeń do wzrostu realnego funduszu płac (9,4% r/r w lutym vs 9,8% r/r w styczniu), co w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów może ograniczać dynamikę konsumpcji prywatnej. Wzrost świadczeń społecznych (13 emerytura i 500+ na każde dziecko) podniesie jednak dochody do dyspozycji gospodarstw domowych, co w drugiej połowie roku powinno wyraźnie wspierać konsumpcję, której dynamika na przełomie roku może ponownie przekroczyć 5% r/r.


Źródło: PKO Bank Polski

19.03.2019


Tagi: gospodarka, rynek pracy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...