QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Eksport rośnie ale jego dynamika jest słabsza niż w 2018 roku

wykres


Saldo rachunku obrotów bieżących (C/A) wyniosło w styczniu 2316 mln EUR (kons.:1560 mln EUR; PKO: 1994 mln EUR). W ujęciu 12-miesięcznym saldo C/A wyniosło -0,7% PKB (bez zmian wobec grudnia). Saldo obrotów towarowych poprawiło się do -0,9% PKB (z -1,0% PKB po grudniu). Nadwyżka w handlu usługami ustanowiła kolejny rekord (4,5% PKB wobec 4,4% PKB w grudniu), a deficyt rachunku dochodów nieznacznie się pogłębił (do -4,2% PKB z -4,1% PKB w grudniu). Tym samym dotychczas obserwowane trendy na rachunku C/A utrzymały się.


Styczniowej nadwyżce w handlu towarami (+279 mln EUR) towarzyszyło wyhamowanie tendencji wzrostowych eksportu i importu. Wymiana handlowa nadal rośnie, ale jej dynamika jest słabsza niż w 2h18. Dynamika eksportu coraz mocniej odzwierciedlać powinna kondycję gospodarki globalnej (polscy eksporterzy mogli być beneficjentami spowolnienia popytu zewnętrznego w jego pierwszej fazie wskutek poszukiwania konkurencyjnych cenowo kooperantów przez kontrahentów zagranicą). Jednocześnie dynamika importu, po silnej końcówce roku (efekty m.in. Black Friday, zakupy samolotów) również wyhamowała. Jednakże w komunikacie do danych, NBP wskazuje nadal na wzrost zarówno popytu konsumpcyjnego jak i popytu na środki transportu co sugeruje, że struktura wzrostu popytu krajowego pozostaje bez zmian: silnej konsumpcji towarzyszy umiarkowany wzrost inwestycji.


Pozostałe tendencje bilansu płatniczego nie uległy istotnym zmianom: nadwyżka rachunku kapitałowego (2,0% PKB) koreluje się z absorpcją środków z UE. Wynik rachunku finansowego (-0,9%PKB, bez rezerw) potwierdza kontynuację ograniczania zadłużenia zewnętrznego kraju. Saldo bezpośrednich inwestycji zagranicznych poprawiło się (do 1,9% PKB z 1,6% PKB po grudniu).


Dane nie zmieniają obrazu relacji Polski z zagranicą – równowaga zewnętrzna utrzymuje się mimo relatywnie wysokiego wzrostu popytu krajowego.


Źródło: PKO Bank Polski

18.03.2019


Tagi: gospodarka, eksport, handel zagraniczny


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...