QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

We Wrocławiu otwarto Konsulat Węgier

wykres


Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier, otworzył dziś we Wrocławiu konsulat tego kraju. Placówka znajduje się na pierwszym piętrze biurowca Save The World przy ul. Łaciarskiej 4. Dotychczas regionem Dolnego Śląska zajmował się Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.


- Konsulat we Wrocławiu będzie rozwijać kontakty społeczne, polityczne i kulturalne pomiędzy naszym krajem a województwem dolnośląskim i Wrocławiem. Widzimy potencjał tego regionu Polski i wiele możliwości do współpracy – zapewnia László Marek Szubert, konsul Węgier w Krakowie. Nowo otwartą placówką we Wrocławiu pokieruje wicekonsul Sándor Nedeczky. Ten doświadczony dyplomata węgierski był już m.in. przez cztery lata konsulem w Krakowie, zna Polskę i mówi po polsku.


- Jestem przekonany, że nowa placówka umożliwi dalsze umacnianie przyjaznych stosunków pomiędzy Węgrami i Polakami. Patrząc na historię Wrocławia znaleźć można wiele śladów węgierskiej obecności, które przetrwały do dziś – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. - W zachodniej nawie Starego Ratusza znajdują się herby króla Węgier Macieja Korwina. Natomiast we wrocławskiej katedrze pochowany jest przedstawiciel węgierskiej szlachty Jan V Thurzo, który w XVI wieku był wrocławskim biskupem. To jemu zawdzięczamy ufundowanie nowego portalu zakrystii, uważanego za pierwsze dzieło renesansu na Śląsku – dodaje.


Wicekonsulaty, jako jednoosobowe misje dyplomatyczne, to nowa propozycja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier. Na świecie powstały już 22 takie placówki m.in. w Edynburgu, Manchesterze i Lyonie. Gdy chodzi o Polskę, Węgry mają już trzy przedstawicielstwa: ambasadę w Warszawie, konsulat generalny w Krakowie i wicekonsulat we Wrocławiu oraz cztery konsulaty honorowe w Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie.


- W tym roku stolicę Węgier i stolicę Dolnego Śląska łączy jeszcze jeden, tym razem bardziej radosny, akcent - nieco ponad miesiąc temu Budapeszt został wybrany European Best Destination 2019, w zeszłym roku ten sam tytuł przypadł Wrocławiowi. Bardzo się cieszę, że oba miasta są uznanymi w Europie markami turystycznymi i kulturalnymi. Mam też nadzieję, że obecność węgierskiego przedstawicielstwa stworzy nowe możliwości promocji Wrocławia na Węgrzech oraz będzie sprzyjać nawiązywaniu kontaktów biznesowych pomiędzy Dolnym Śląskiem a Węgrami – przekonuje prezydent Sutryk.


We Wrocławiu działają 23 konsulaty. Tylko Konsulat Generalny Niemiec (największy na świecie) i Węgier pełnią funkcję oficjalnego przedstawicielstwa dyplomatycznego, pozostałe są konsulatami honorowymi takich państw jak m.in.: Francja, Austria, Chile, Meksyk, Słowacja, Ukraina i Czechy.


Źródło: UM Wrocław

14.03.2019


Tagi: Wrocław, wicekonsulat Węgier


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...