QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Rynek biurowy w miastach regionalnych - Marzec 2019

wykres


Do końca marca 2019 r. zasoby nieruchomości biurowych na rynkach regionalnych przekroczą w Polsce 5 mln m kw., podała firma doradcza Savills. W 2018 roku podaż nowej powierzchni biurowej w głównych ośrodkach biznesowych poza Warszawą po raz pierwszy w historii wyniosła łącznie ponad 500 000 m kw. W budowie pozostaje kolejne 920 000 m kw.


Regional office market in Poland - March 2019


Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na głównych rynkach poza stolicą, tj. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie na koniec grudnia 2018 r. wynosiły łącznie 4,9 mln m kw. Około 45% z niej wybudowane zostało w przeciągu ostatnich pięciu lat, notując przy tym rekordowy wynik w 2018 r., kiedy to do użytku oddano ponad 512 000 m kw. Próg 5 mln m kw. przekroczony zostanie do końca pierwszego kwartału 2019 r., m.in. za sprawą ukończenia takich projektów jak V. Offices (21 700 m kw., AFI Europe), Fabryczna Office Park I (12 600 m kw., Inter-Bud) oraz Mogilska Office (10 800 m kw., Warimpex) w Krakowie, City Forum: City One (9300 m kw., Archicom) we Wrocławiu oraz Heweliusza 18 (7900 m kw., Apollo-Rida) w Gdańsku.


- Deweloperzy biurowi już dawno dostrzegli potencjał rynków regionalnych. W 2018 r. w parze z rekordową nową podażą szedł również najwyższy w historii poziom absorbcji, co pokazuje, że na nieruchomości biurowe w tych lokalizacjach jest również popyt ze strony najemców. Daje to dobre prognozy do dalszego rozwoju regionów i wzmocnienia jednego z niezwykle ważnych atutów Polski w oczach zagranicznych inwestorów, jakim jest liczba silnych ośrodków miejskich poza stolicą – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.


Zgodnie z najnowszym raportem Savills „Spotlight: Rynek biurowy w miastach regionalnych” niezmiennie największymi rynkami biurowymi w regionach jest Kraków (1,26 mln m kw.) i Wrocław (1,05 mln m kw.). W tych miastach w 2018 r. oddano również najwięcej nowej powierzchni, odpowiednio 155 200 m kw. i 146 600 m kw. To także tu znajduje się najwięcej powierzchni w budowie, 247 000 m kw. w Krakowie oraz 208 000 m kw. we Wrocławiu.


- W Krakowie i Wrocławiu znajduje się blisko połowa całkowitych zasobów biurowych rynków regionalnych w Polsce. Sektor nieruchomości biurowych w obu miastach w dalszym ciągu rozwija się bardzo dynamicznie, aktywność zarówno najemców jak i deweloperów jest wysoka. Z miast zlokalizowanych na południu Polski, które przyciągają sektor biznesowy warto wspomnieć również o Katowicach, gdzie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyły w 2018 r. pół miliona m kw. - Rafał Oprocha, dyrektor regionu Polski południowej w dziale powierzchni biurowych Savills.


Zgodnie z danymi Savills w 2018 r. na rynkach regionalnych wynajęto blisko 645 000 m kw., co jest wynikiem zaledwie o 4% niższym od rekordu jaki miał miejsce rok wcześniej, ale aż o 67% wyższym od średniej dla ostatnich 10 lat. Najwyższy popyt odnotowano w Krakowie (blisko 210 000 m kw.) i Wrocławiu (ok. 160 000 m kw.). Na kolejnych miejscach znalazło się Trójmiasto (85 000 m kw.) oraz Poznań (70 000 m kw.).


- Rynek nieruchomości w Poznaniu oferuje blisko pół miliona m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Silną pozycję Poznania potwierdza wysoki popyt, który w 2018 r. drugi rok z rzędu przekroczył 70 000 m kw. i ustępował tylko wolumenowi wynajętej powierzchni w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście, które są jednak zdecydowanie większymi rynkami. Silny popyt w ostatnich latach spowodował w Poznaniu ponad dwukrotny spadek stopy pustostanów, z 15,3% odnotowanego w 2015 r. do 7,3% na koniec 2018 r. - Piotr Skuza, menadżer regionalny, dział powierzchni biurowych, Savills.


Średnia stopa pustostanów dla nieruchomości biurowych w regionach na koniec grudnia 2018 r. wynosiła 8,4%, co jest najniższym wynikiem od 2008 roku. Przez długi czas czynsze za powierzchnie biurowe w miastach regionalnych pozostawały stabilne. Rosnące koszty budowy sprawiły jednak, że w tej chwili zaobserwować można trend wzrostowy, który w kolejnych miesiącach będzie szczególnie odczuwalny w przypadku najlepszych budynków w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Czynsze nominalne za nowoczesne powierzchnie biurowe wahają się, w zależności od miasta i wybranej nieruchomości, od 10 do 15 euro za m kw. miesięcznie.


Więcej informacji w raporcie: Regional office market in Poland - March 2019


Źródło: Savills

13.03.2019


Tagi: Irynek biurowy, miasta regionalne


PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Według danych zebranych przez Związek Polskiego Leasingu dynamicznie wzrasta...

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE