QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Polska z największym od 4 lat wzrostem liczby zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego

wykres


W 2018 roku liczba zgłoszeń patentowych składanych przez polskich wynalazców, przedsiębiorstwa i ośrodki badawcze do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wzrosła o 19,7%. Według raportu EPO za 2018 rok, tempo wzrostu było jednym z największych w Europie i zdecydowanie przekraczało średnią dla 38 państw członkowskich EPO, która wyniosła +3,8%. Mocny wzrost powyżej średniej trwa już drugi rok z rzędu (+13,5% w 2017 r.) po spadku o 30,6% w 2016 r. W sumie w ubiegłym roku wnioskodawcy z Polski złożyli do EPO 534 zgłoszeń patentowych (446 w 2017 roku). (Rys.: Wzrost liczby zgłoszeń patentowych do EPO z Polski).


W ujęciu ogólnym w 2018 r. do EPO wpłynęło 174 317 europejskich zgłoszeń patentowych, co stanowi wzrost o 4,6% w porównaniu z 2017 rokiem (rys.: Wzrost liczby europejskich zgłoszeń patentowych). Liczba zgłoszeń z Chin wzrosła o 8,8%, co jest najniższym wynikiem od pięciu lat. W czołówce państw, z których wpłynęły zgłoszenia, plasują się Stany Zjednoczone z 25% ogólnej liczby zgłoszeń, następnie Niemcy, Japonia, Francja i Chiny (rys.: Zgłoszenia patentowe według państw).


- Pod względem patentów 2018 rok był ponownie bardzo pozytywny dla Polski – oświadczył António Campinos, prezes EPO. - Dzięki mocnemu wzrostowi przez dwa lata z rzędu możemy mówić o pozytywnym trendzie, który bazuje na dwucyfrowym wzroście w kilkunastu kluczowych sektorach technologicznych. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ branże, które często wykorzystują prawa własności intelektualnej, w tym patenty, wspierają gospodarkę, szczególnie w kontekście zatrudnienia, handlu i stymulowania wzrostu. Wkład instytucji akademickich w działalność patentową w Polsce jest tu szczególnie widoczny.


Dwucyfrowy wzrost w kilkunastu sektorach technologicznych

„Procesy termiczne” (+50%) oraz „transport” (+11,4%, z wieloma patentami z branży motoryzacyjnej) stanowiły te sektory technologiczne, w których wpłynęło najwięcej polskich zgłoszeń patentowych (po 39), a każdy z nich stanowił 7% wszystkich polskich zgłoszeń patentowych do EPO w 2018 r. Zdecydowany wzrost odnotowano w obszarach technologii komputerowych (+160%), „materiałów, metalurgii” (+110%), elementów mechanicznych (+91,7%), inżynierii lądowej (+63,6%) oraz produktów farmaceutycznych (+50%). 12 z 15 najważniejszych sektorów technologicznych w Polsce odnotowało dwucyfrowy wzrost liczby zgłoszeń.


Trzy ośrodki badawcze i akademickie w pierwszej piątce wnioskodawców

W 2018 r. uczelnie wyższe po raz kolejny były motorem polskiej działalności patentowej i to w większym stopniu, niż w większości pozostałych państw europejskich. Pierwsze miejsce w rankingu polskich wnioskodawców w EPO zajął Uniwersytet Jagielloński z 12 zgłoszeniami patentowymi, dalsze miejsca to odpowiednio: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. (6 zgłoszeń), AGH (5 zgłoszeń) oraz ex aequo Politechnika Gdańska i Grupa Fakro (po 4 zgłoszenia). (Rys.: Główni wnioskodawcy z Polski w 2018 r.).


Warszawa w czołówce pod względem liczby zgłoszeń patentowych

Region Warszawski znalazł się na czele polskiego rankingu regionalnego z 24,2% wszystkich zgłoszeń patentowych (spadek o 28% w porównaniu z poprzednim rokiem), wyprzedzając województwa: małopolskie (16,9%), pomorskie (9,8%), śląskie (8,8%) i dolnośląskie (8,3%).


Znaczny popyt na ochronę patentową w całej Europie

W 2018 r. do EPO wpłynęło więcej zgłoszeń patentowych z większości państw europejskich niż w roku ubiegłym, z wyjątkiem Francji (-2,8%) i Finlandii (-3,8%). Poza Polską więcej zgłoszeń złożyły również Włochy (+0,9%), Holandia (+1,4%), Austria (+3,8%), Niemcy (+4,7%), Hiszpania (+6,3%), Szwecja (+7,1%), Wielka Brytania (+7,8%), Szwajcaria (7,8%), Belgia (+9,7%) i Dania (+14,4%). EPO otrzymał również więcej zgłoszeń od przedsiębiorstw i wynalazców z pozostałych państw środkowoeuropejskich, takich jak Czechy (+17,5%), Węgry (+26,3%) czy Słowacja (+22%), mimo iż ich liczba była mniejsza niż w przypadku Polski.


Technologie medyczne najpopularniejsze - szybki wzrost w naukach przyrodniczych

W ujęciu ogólnym technologie medyczne utrzymały się na pierwszym miejscu pod względem liczby zgłoszeń patentowych do EPO (wzrost o 5% w 2018 r.), wyprzedzając, podobnie jak dotychczas, komunikację cyfrową i technologie komputerowe. Największy wzrost spośród dziesięciu głównych sektorów odnotowały nauki przyrodnicze; łączny wzrost w produktach farmaceutycznych i biotechnologii wyniósł 13%.


Siemens na czele listy wnioskodawców

Siemens wyszedł na prowadzenie pod względem liczby zgłoszeń do EPO w 2018 r. dzięki 2 493 zgłoszeniom (ostatni raz znalazł się na czele rankingu w 2011 r.), zamieniając się na miejsca z chińską spółką Huawei, która zajęła drugą pozycję. Na dalszych miejscach znalazły się Samsung i LG (Korea Południowa) oraz United Technologies (Stany Zjednoczone). W skład pierwszej dziesiątki weszły cztery przedsiębiorstwa z Europy, trzy ze Stanów Zjednoczonych, dwa z Korei Południowej oraz jedno z Chin.


Źródło: Europejski Urząd Patentowy

12.03.2019


Tagi: patenty, epo