QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Mocny początek tygodnia na rynku ropy

Paweł Grubiak

Bieżący tydzień rozpoczął się optymistycznym akcentem na globalnych rynkach finansowych. Wyraźnie wzrosły indeksy akcji, a apetyt inwestorów na ryzyko pomógł także cenom niektórych surowców. Wśród nich była ropa naftowa, której notowania rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki o około 1,3%. Cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych przekroczyła poziom 57 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent ustabilizowały się w rejonie 66,50-66,60 USD za baryłkę.


Rajd na szerokim rynku finansowym z pewnością pomógł cenom ropy. Jednak nie był on jedynym powodem optymizmu inwestorów. Cały czas pozytywnie na ceny ropy naftowej wpływa postawa państw OPEC w sprawie cięć wydobycia ropy naftowej. Pod koniec minionego roku kartel podpisał porozumienie naftowe, narzucające limity produkcji na większość jego członków, a do porozumienia dołączyło kilka państw spoza OPEC, w tym Rosja. W ostatnich dniach ze strony OPEC padły zapewnienia, że kartel nie będzie się śpieszył z rewizją swoich postanowień. Ministrowie z Arabii Saudyjskiej i ZEA potwierdzili, że cięcia produkcji będą obowiązywać w kolejnych miesiącach.


wykres


Na to wszystko nakładają się problemy Wenezueli. Kraj ten jest pogrążony w chaosie politycznym i gospodarczym już od dłuższego czasu, a sankcje narzucone w tym roku na Wenezuelę przez Stany Zjednoczone dodatkowo zaburzyły tamtejszą gospodarkę, w tym sektor naftowy. Ostatnie dni przyniosły na tym rynku rozległe przerwy w dostawach prądu, co było kolejnym ciosem nie tylko w obywateli tego kraju, lecz także w tamtejszą produkcję i eksport ropy.


Problemy Wenezueli najprawdopodobniej szybko się nie skończą, więc mogą one, podobnie jak postawa OPEC, nadal stanowić wsparcie dla cen ropy. W tych okolicznościach nawet rosnąca produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych na razie schodzi na dalszy plan.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

12.03.2019


Tagi: ropa, notowania