QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Zakaz handlu ma już rok. Przyzwyczajenia się jednak nie zmieniły. Jak się dało, Polacy szli do sklepów

wykres


- Nie taki ten zakaz handlu straszny, jak go malowano. Ale efekty też są bardzo wątpliwe - mówi money.pl prof. Ryszard Bugaj.


52 niedziele w ciągu roku. Jeszcze w 2017 roku aż w 50 z nich można było zrobić zakupy w hipermarkecie lub wybrać się do galerii handlowej. Ale ostatnie 12 miesięcy to nowa rzeczywistość. Sklepy były otwarte tylko w 23 z 52 niedziel.


A to oznacza, że centra handlowe miały mniej klientów. Jak wynika z danych Retail Institute, przez pierwsze 8 miesięcy obowiązywania nowych przepisów galerie straciły w niedziele ponad 15,7 mln odwiedzających.


Niespełna połowa z nich (7,3 mln) odwiedziła galerie w inny dzień tygodnia, ale pozostali z wyjścia na zakupy po prostu rezygnowali. Najmocniej ucierpiały sklepy na obrzeżach dużych miast.


Przyzwyczajenia się jednak nie zmieniły. Gdy tylko się dało, Polacy szturmowali galerie i sklepy wielkopowierzchniowe. Z danych Retail Institute wynika, że w niedziele handlowe na zakupy wybrało się 32,9 mln klientów, czyli aż o 8,5 proc. więcej niż w 2017 r.


- Gdy przepisy wchodziły w życie, obawiałem się znacznych spadków obrotów w sieciach oraz redukcji zatrudnienia w handlu - mówi money.pl ekonomista prof. Ryszard Bugaj. - Nic takiego jednak - ku mojemu zaskoczeniu - nie nastąpiło.


Wiemy już, że ruch w galeriach i centrach handlowych jest mniejszy. A jak to się przekłada na wyniki? Postanowiliśmy porównać miesięczną dynamikę sprzedaży detalicznej. Innymi słowy, jak szybko wzrastały obroty sprzedawców w całej Polsce.


Okres od marca 2018 do dziś porównaliśmy z analogicznymi danymi rok wcześniej. I okazuje się, że sprzedaż wciąż rośnie, ale nieco wolniej niż przed wprowadzeniem zakazu handlu. Średnio co miesiąc wskaźnik wynosi obecnie 6,87 proc., a wcześniej przekraczał 8,1 proc.


Źródło: money.pl, Grupa Wirtualna Polska

01.03.2019


Tagi: niedziela, zakaz handlu, zakupy