QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Inwestorzy wierzą w ropę

Paweł Grubiak

W minionym tygodniu na rynkach wielu surowców sytuacja była emocjonująca, ale żaden z nich nie przyciągnął tyle uwagi co rynek ropy naftowej. Po kilku tygodniach braku wyraźnego kierunku, inwestorzy znów uwierzyli we wzrosty cen ropy.


Rezultatem tego bardziej optymistycznego podejścia była widoczna ubiegłotygodniowa zwyżka cen ropy naftowej, która doprowadziła cenę ropy WTI do poziomów przekraczających 56 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent do poziomów powyżej 66 USD za baryłkę. To najwyższe ceny ropy naftowej od listopada ubiegłego roku. Na początku bieżącego tygodnia dynamika zwyżek wyhamowała, ale utrzymują się wypracowane poziomy cen ropy.


wykres


Kluczem do utrzymania się optymizmu na rynku ropy naftowej mogą być kwestie polityczne. Obecnie trwają rozmowy na linii Stany Zjednoczone – Chiny w kwestii konfliktu naftowego. Negocjacje w lutym się zintensyfikowały, co inwestorzy odebrali jako pozytywny sygnał, świadczący o tym, że tym razem obie strony konfliktu faktycznie chcą dojść do kompromisu. Pozytywnie odebrane zostało także elastyczne podejście USA do wcześniej ustalonego deadlinu na dojście do porozumienia, ustalonego wcześniej na początek marca. Obecnie wiadomo, że rozmowy będą najprawdopodobniej trwały tyle, ile będzie trzeba, aby wypracować konsensus.


Dodatkowe wsparcie notowaniom ropy naftowej zapewniają cięcia produkcji w OPEC i w Rosji, które sprawiają, że globalny rynek tego surowca nie powinien borykać się z nadpodażą w bieżącym roku, a nawet jeśli, to będzie ona niewielka. Naturalnie, do spełnienia tego scenariusza konieczne będzie utrzymanie się popytu na ropę naftową na w miarę dużym poziomie, przy czym tegoroczne spowolnienie w globalnej gospodarce jest już uwzględnione w oczekiwaniach inwestorów. Na razie wiadomo, że Arabia Saudyjska dba o to, aby ograniczać podaż ropy naftowej: ten kluczowy kraj OPEC znacząco obciął wydobycie w grudniu oraz styczniu, a pierwsze szacunki pokazują, że saudyjska produkcja i eksport pozostawały ograniczone także w pierwszej połowie lutego.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

19.02.2019


Tagi: ropa, notowania