QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Będą nowe mieszkania dla najuboższych

wykres


W Polsce, według różnych źródeł, brakuje od 0,5 do nawet 3 mln mieszkań. Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania, natomiast mediana w Unii Europejskiej wynosi 435. W celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych tych najuboższych na rynku wkrótce ma pojawić się 6 700 lokali. To efekt programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, którego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).


Potrzebujemy mieszkań

Deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi od 0,5 do 3 mln mieszkań. Ze statystyk wynika również, że na 1000 mieszkańców przypadają 363 mieszkania, a jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6m2, podczas gdy średnia dla UE wynosi 40m2. Kolejny problem to wysoki wskaźnik poważnej deprywacji mieszkaniowej – około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.


- Celem programu bezzwrotnego, finansowego wsparcia budownictwa jest zwiększenie zasobu mieszkań i pomieszczeń służących zaspokajaniu potrzeb osób najbardziej potrzebujących. Traktujemy naszą misję bardzo poważnie. Od 2007 r., dzięki wsparciu z budżetu Państwa, w całej Polsce powstało prawie 19 000 lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych. Kolejnych 6 700 pozostaje w trakcie realizacji. Jak widać, to ponad 1/3 tego co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich 12 lat – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.


Tylko w 2018 r. BGK przyznał 174 mln zł. wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota ta wesprze inwestycje o wartości 449,5 mln zł.


Śląskie, dolnośląskie, mazowieckie i pomorskie najbardziej aktywne

BGK przyjmuje wnioski o udzielenie bezzwrotnego wsparcia finansowego, które mogą składać gminy, jednoosobowe spółki gminne, związki międzygminne, powiaty, organizacje pożytku publicznego oraz spółki celowe.


- W zeszłym roku zakwalifikowaliśmy 114 wniosków. Dotyczyły one udzielenia bezzwrotnego wsparcia na utworzenie 2143 lokali socjalnych, lokali komunalnych, mieszkań chronionych oraz 341 miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych. W naborze wiosennym najwięcej wniosków pochodziło z województwa śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Jesienią najbardziej aktywne były województwa śląskie, mazowieckie i pomorskie. Cieszy nas zainteresowanie programem i czekamy na kolejne wnioski w 2019 roku – dodaje Przemysław Osuch, dyrektor departamentu funduszy mieszkaniowych w BGK.


Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł.


Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

14.02.2019


Tagi: mieszkania, program finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...