QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Sektor nieruchomości pod presją polityki klimatycznej

wykres


W najbliższych latach sektor nieruchomości poddany będzie rosnącej presji społecznej na wypracowanie rozwiązań, które będą przeciwdziałać zmianom klimatu. Taki wniosek płynie z badania rynku zleconego przez Union Investment po ostatnim szczycie klimatycznym w Katowicach.


Badanie pokazuje, że niemal połowa respondentów (49%) uważa, że presja społeczna na firmy z sektora nieruchomości w zakresie podejmowania działań przeciwdziałających globalnemu ociepleniu wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Presja ta będzie stopniowo narastać, w perspektywie dwuletniej jedynie 37% respondentów spodziewa się rosnącego nacisku ze strony opinii publicznej.


Największego wzrostu społecznych oczekiwań wobec branży spodziewają się deweloperzy i firmy budowlane – aż 55% przedstawicieli tych firm spodziewa się znaczącego wzrostu oczekiwań społeczeństwa już w ciągu najbliższych dwóch lat. Nie dziwi to w kontekście faktu, że firmy te tworzą zasoby nieruchomości na przyszłość i w większym stopniu stykają się z tematami zrównoważonego rozwoju przy już prowadzonych projektach.


– Biznes nieruchomościowy zakłada długoterminową perspektywę Dlatego też najwięksi inwestorzy rynkowi powinni już teraz zadbać o włączenie celów klimatycznych do swoich strategii biznesowych, zanim jeszcze temat ten wejdzie do głównego nurtu debaty publicznej –mówi Jens Wilhelm, członek zarządu Union Investment Asset Management Holding AG.


Badanie ujawniło również konieczność poprawy jakości i poszerzenia zakresu danych dotyczących zrównoważonego budownictwa. Aż 72% respondentów wskazało, że obecnie udostępniane dane nie pozwalają na skuteczne raportowanie o sposobie użytkowania aktywów nieruchomościowych. Odsetek ten był jeszcze wyższy w przypadku inwestorów rynku nieruchomości, funduszy emerytalnych czy firm ubezpieczeniowych.


– Potrzebę uzyskania wartościowych danych o zrównoważonym budownictwie widzimy szczególnie wśród inwestorów instytucjonalnych. Kluczem do usprawnienia raportowania w tym obszarze jest ściślejsze powiązanie cyfryzacji ze zrównoważonym rozwojem. Pozwoli ono nieruchomościom na skuteczne konkurowanie z innymi klasami aktywów w długim terminie – stwierdził Jens Wilhelm.


Badanie objęło 150 osób zawodowo zajmujących się rynkiem nieruchomości w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, największych gospodarkach w Europie. Respondenci odpowiadali na pytania w kontekście tzw. reguł katowickich, pakietu wdrażającego porozumienie paryskie z 2015 r. Zgodnie z nimi, państwa-sygnatariusze zobowiązały się do przyjęcia jednolitych standardów raportowania do ONZ emisji gazów cieplarnianych. Narody uprzemysłowione powinny je wdrożyć w 2022 r.


Źródło: Union Investment

05.02.2019


Tagi: nieruchomości, ekologia


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...