QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Czy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wpłynie na wzrost cen nowych mieszkań?Nowa propozycja UOKiK przewiduje nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest alternatywą dla poprzedniego pomysłu - likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia.


- Jeśli doszłoby do likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia to groziło by to prawdziwą katastrofą dla rynku deweloperskiego, więc całe szczęście, że ten pomysł jest już nieaktualny, natomiast pojawił się drugi, czyli Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, za pomocą, którego były by zbierane pieniądze na pokrycie strat, gdyby zbankrutował deweloper, albo bank – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.


Wpłata na rzecz DFG dla zamkniętego rachunku powierniczego ma nie przekroczyć 1 proc., dla rachunku otwartego ma wynosić maksymalnie 5 procent.


- Ten pięcioprocentowy poziom mógłby wywołać wiele szkód. Gdyby od każdego mieszkania przez dłuższy czas trzeba było by wpłacać po 5 procent, mieszkania by podrożały – mówi J.Jędrzyński, Rynek Pierwotny.


- Zobaczymy jak to się wszystko potoczy, kiedy ta ustawa zostanie uchwalona. Miejmy nadzieję, że to nie będzie tak znacząca opłata, która by spowodowała, że rynek mieszkaniowy poważnie to odczuje – mówi Michał Rudnicki, Emmerson Realty.


- Sytuacja na rynku się zmienia i trzeba jak najszybciej wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia na wypadek, gdyby niektórzy deweloperzy nie poradzili sobie z nową sytuacją – mówi Jarosław Sadowski, Expander.


W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny; Michał Rudnicki, Emmerson Realty, Aleksander Skirmuntt, Maxon i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.Zobacz: Nowa ustawa deweloperska ma zabezpieczyć klientów przed upadkiem dewelopera


Źródło: Marketnews24.pl

05.02.2019


Tagi: ustawa deweloperska, ochrona klientów, deweloperzy


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...