QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Słabsze dane z USA. Lepsze z Europy

foto

Zamówienia w USA okazały się słabsze, niż przewidywano. Indeksy PMI okazały się lepsze w Europie od oczekiwań, szkoda, że to indeksy dla usług a nie przemysłu. Australia utrzymała stopy procentowe.


Słabsze dane z USA

Wczoraj o godzinie 16:00 poznaliśmy dane na temat zamówień w USA. Zarówno wskaźnik na dobra trwałego użytku jak i te przemysłowe okazały się gorsze od oczekiwań. Zamówienia w przemyśle zgodnie z oczekiwaniami spadają. Te na dobra trwałego użytku rosną tylko dzięki środkom transportu. Ciekawa była reakcja rynku na te dane. Wraz z ich publikacją dolar umocnił się po czym niemal od razu wrócił do poprzedniej wartości. Najwyraźniej część inwestorów uznała, że ta dane nie są tak złe by przy wzrostowej sesji na giełdzie dolar nie szedł w górę.


Lepsze indeksy w Europie

Po serii słabszych danych indeks PMI dla usług wbrew oczekiwaniom analityków nie spadł. W dół ciągnęły strefę euro Włochy i Francja. Dobre dane pokazały z kolei Niemcy oraz Hiszpania. Warto w tym miejscu przypomnieć, że dla rynków walutowych zdecydowanie ważniejszy jest odczyt indeksu PMI dla przemysłu. To na niego znacznie silniej reagują waluty.


Australia utrzymała stopy procentowe

Bank Australii jest obecnie w trochę innym miejscu niż inne banki centralne. Bardzo długo wydawało się, że przejdzie on przez kryzys z bardzo wysokim poziomem stóp procentowych. Cykl obniżek trwał jednak nawet dłużej niż w Strefie Euro. Dopiero w połowie 2016 stopy osiągnęły swoje minimum wynoszące tak samo jak w Polsce 1,5%. Analitycy spodziewali się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Inflacja w okolicach 2% pokazuje, że jest miejsce na lekką podwyżkę. Tą jednak blokuje najprawdopodobniej niepewność co do stóp procentowych w USA, które po ostatnich wypowiedziach powinny rosnąć wolniej od oczekiwań o ile w ogóle rosnąć. Po tych danych dolar australijski umacniał się.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

05.02.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy