QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Połowa polskich mikro firm nie wie, co to chmura

wykres


Dla większości drobnych, krajowych przedsiębiorców tzw. przetwarzanie danych w chmurze to wciąż „skomplikowana niewiadoma”, w wyniku czego nadal korzysta z niej niewielu - wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.


Tylko mniej niż połowa z badanych firm (dokładnie 43,6 proc.) spotkała się z pojęciem "cloud" lub przetwarzania danych w chmurze. Z rozwiązania korzysta zaledwie niewiele ponad 10 proc. firm używających Internetu.


Za to wśród przedsiębiorców korzystających z chmury, zdecydowana większość dostrzega korzyści z takiego rozwiązania (prawie 95 proc.) niż zagrożenia (27,9 proc.). Szczególnie dobrze odbierane jest przed firmy bezpieczeństwo danych (60 proc.), łatwość obsługi (50,9 proc.), wydajność i niezawodność (49,5 proc.), które wynikają ze stosowania chmury.


Nadal boimy się ryzyka wynikającego z wycieku danych wskutek awarii lub włamania, wgląd w dane firmy przez właściciela usługi lub podmioty trzecie.


- Trzymanie danych w chmurze ma wiele zalet dla użytkownika np.: dostępność do danych z każdego miejsca połączona z ich synchronizacją na wielu urządzeniach. Jednak w przypadku nieautoryzowanego dostępu do konta w chmurze, wiele prywatnych informacji na nasz temat może zostać ujawnionych – zwraca uwagę i apeluje o ostrożność Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.


Badanie przeprowadzono na losowej próbie 400 podmiotów. Największą grupę stanowiły firmy mikro (2 - 9 osób - 41,8 proc. pytanych) oraz jednoosobowe działalności (24,3 proc.). Najwięcej firm reprezentowało usługi (27,8 proc.) i handel oraz naprawę pojazdów (26,3 proc.).


Źródło: Bitdefender / Marken

01.02.2019


Tagi: mikro firma, dane, cloud computing


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...