QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Rajd cen złota w górę

Paweł Grubiak

W bieżącym tygodniu na wykresie złota dostrzegalna jest wyraźna przewaga strony popytowej. Notowania kruszcu rozpoczynały ten tydzień w okolicach 1300 USD za uncję, a środę rozpoczęły sesję od luki wzrostowej i później przekroczyły poziom 1320 USD za uncję. W czwartek rano notowania złota utrzymują się powyżej wspomnianego poziomu, mimo że tempo zwyżek wyhamowało.


Zwyżkom notowań złota sprzyjała sytuacja na amerykańskim dolarze, który w ostatnich dniach znajduje się pod wyraźną presją podaży. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w dużym stopniu zmiana nastawienia amerykańskiej Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Fed zadecydował o pozostawieniu stóp w USA na dotychczasowym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami inwestorów. Dodatkowo, szef Fed, Jerome Powell, podkreślił coraz bardziej gołębią postawę swojej instytucji do dalszej polityki monetarnej. Już samym komunikatem Fed pokazał, że wyczekiwana przez inwestorów zmiana znalazła swoje potwierdzenie na piśmie: instytucja ta wyrzuciła ze swojego stanowiska zobowiązanie do stopniowego podwyższania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.


wykres


Naturalnie, taka zmiana nastawienia nie wzięła się znikąd. Rezerwa Federalna coraz bardziej gołębio podchodzi do polityki monetarnej w USA ze względu na niepewną sytuację w globalnej gospodarce. Obawy dotyczą spowolnienia gospodarczego w Chinach, możliwych konsekwencji wojny handlowej USA i Chin i braku konkretnych postępów w rozmowach w tej sprawie, a także burzliwej sytuacji w Europie w związku z Brexitem. W takich okolicznościach Fed uznał, że ostrożniejsze podejście do podnoszenia stóp w samych Stanach Zjednoczonych jest wskazane.


To oznacza, że perspektywy dla cen złota (a pośrednio także dla srebra, którego cena sięgnęła 16 USD za uncję) pozostają dobre. Dynamika ostatnich zwyżek świadczy o dużej sile strony popytowej na tym rynku. Wiele będzie zależeć od sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, jednak także kwestie polityczne mogą wspierać kupujących.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

31.01.2019


Tagi: złoto, notowania