QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Aktualne stawki wynagrodzeń w branży nieruchomości

wykres


Duży popyt na inwestycje sprawia, że branża nieruchomości w Polsce intensywnie się rozwija. Ze względu na dynamikę i konkurencyjność rynku, rekrutacja zaangażowanych i wysoko wykwalifikowanych pracowników staje się coraz większym wyzwaniem. Krzysztof Butyński, managing consultant w Michael Page odpowiadający za rekrutację w obszarze nieruchomości i w budownictwie, analizuje jakich specjalistów potrzebują firmy oraz przedstawia ich średnie wynagrodzenia.


Najbardziej pożądani specjaliści w branży

W Polsce branża nieruchomości odnotowuje bardzo dobre tempo wzrostu. Napędzana jest głównie przez sektor magazynowy, biurowy, mieszkaniowy i hotelowy. Wg raportu EY, Polska jest liderem regionu CEE pod względem wartości transakcji na rynku nieruchomości, które w 2017 r. sięgnęły rekordowego poziomu 5 mld euro. Jednak znaczny wzrost kosztów inwestycji budowlanych sprawia, że deweloperzy stają również w obliczu nowego wyzwania, jakim jest optymalizacja wydatków. W związku z tym w branży zauważalne jest duże zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów potrafiących zarządzać budżetem inwestycji. Tym obszarem często zajmują się cost managerowie. Do obowiązków takich osób należą również: estymacja kosztów, współpraca z kierownikami projektu i inżynierami budowy, organizacja i rozstrzyganie przetargów i finalne rozliczanie inwestycji. Obecnie, pensje cost managerów oscylują wokół 10-15 tys. zł brutto miesięcznie i są o ok. 20-30 proc. większe niż jeszcze rok temu.


W branży nieruchomości cenieni są również land managerowie, których zadaniem jest znalezienie i pozyskanie atrakcyjnego gruntu. Obecnie ich pensje wahają się między 10-16 tys. zł brutto, jednak najczęściej wynoszą średnio 12 tys. zł brutto. Na oferty pracy nie powinni także narzekać kierownicy projektów, którzy czuwają nad realizacją inwestycji. Od kandydatów na to stanowisko oczekuje się również kompetencji interpersonalnych z uwagi na konieczność utrzymania pozytywnych relacji ze wszystkimi stronami procesu inwestycyjnego. Kierownik projektu może liczyć w Polsce na zarobki rzędu 14-20 tys. zł brutto miesięcznie, przy czym średnie wynagrodzenia oferowane na tym stanowisku wynoszą 17 tys. zł brutto. Natomiast, kandydaci z 8-10 letnim doświadczeniem na wymagających projektach, na przykład z segmentu biurowego, mogą oczekiwać pensji rzędu nawet do 30 tys. zł brutto miesięcznie. Warto przy tym dodać, że kandydaci coraz bardziej nastawieni są na współpracę w oparciu o własną działalność gospodarczą.


Bez większych trudności pracę w nieruchomościach powinni znaleźć również leasing managerowie, którzy odpowiadają za komercjalizację nieruchomości i przyciągnięcie do punktów potencjalnych najemców. Wynagrodzenia takich osób oscylują między 11-18 tys. zł brutto miesięcznie, jednak najczęściej otrzymują oni pensję w wysokości 14 tys. zł brutto.


Na pensje między 8-15 tys. zł brutto miesięcznie mogą liczyć property managerowie. Najczęściej takim osobom oferuje się średnie wynagrodzenie rzędu 12 tys. zł brutto. Do zadań takich specjalistów należy zarządzanie operacyjne budynkami biurowymi, handlowymi, hotelowymi lub magazynowymi. Niezmienną popularnością w branży cieszą się również assect managerowie, którzy odpowiadają za funkcjonowanie obiektu i wzrost wartości całej inwestycji. Ich wynagrodzenia wynoszą od 18 do 30 tys. zł brutto miesięcznie, przy czym najczęściej otrzymują średnio ok. 21 tys. zł brutto miesięcznie. W nieruchomościach zauważalne jest także duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się zarządzaniem technicznym nieruchomościami. Facility managerowie mogą liczyć na wynagrodzenie między 8-16 tys. zł brutto miesięcznie, jednak najczęściej oferowana stawka wynosi średnio 14 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast, kierownik projektu ds. Fit-Out, który zajmuje się aranżacją i wykończeniem wnętrz komercyjnych może spodziewać się pensji między 12-23 tys. zł brutto miesięcznie. Średnio, specjaliści na tym stanowisku otrzymują wynagrodzenie w wysokości 16 tys. zł brutto miesięcznie.


Rynek zmierza ku stabilizacji

Wg danych GUS w grudniu 2018 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,8 proc. i była najniższa od 28 lat. Deficyt wykwalifikowanych pracowników odczuwa również branża nieruchomości, a walka o pozyskanie dobrego kandydata oddziałuje również na wysokość oferowanych wynagrodzeń. Choć minione lata cechował bardzo intensywny wzrost rynku nieruchomości, to jednak możemy zauważyć, że pod względem wysokości pensji, rynek zaczął wkraczać już w fazę stabilizacji. Mimo to dalej widoczne są duże rozbieżności w stawkach oferowanych osobom na tym samym stanowisku. Na wysokość pensji w nieruchomościach wpływa wiele czynników, takich jak m.in. doświadczenie i staż pracy, branża, w jakiej dana firma deweloperska działa (np. handlowa, magazynowa, biurowa, czy mieszkaniowa), zakres obowiązków i odpowiedzialność jaka spoczywa na danym specjaliście oraz ilość prowadzonych przez niego projektów. Ponadto, większych zarobków mogą spodziewać się osoby dobrze znający języki obce, pracujący w dużych firmach deweloperskich, zlokalizowanych w dużych miastach oraz ci, którzy już wcześniej piastowali analogiczne stanowisko w konkurencyjnej firmie.


Źródło: Michael Page

28.01.2019


Tagi: nieruchomości, wynagrodzenia


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE