QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Złoto da zarobić inwestorom w 2019 roku

foto

Rok 2018 na rynku złota wielokrotnie zaskakiwał inwestorów. Wysokim wycenom złotego kruszcu towarzyszyły równie spektakularne spadki. Bez wątpienia surowiec ten był jednak jedną z najpewniejszych inwestycji 2018 roku. Perspektywy dla złota na 2019 rok są według większości analityków równe pozytywne, o ile geopolityczny scenariusz – z bankami centralnymi czy polityką FED w tle – zrealizuje się zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.


Głównym czynnikiem zagrażającym wzrostom wyceny złota w 2019 roku może być co prawda kurs dolara i polityka monetarna USA. Jednocześnie wyższe stopy procentowe i umacnianie się amerykańskiej waluty stanowią mocny bodziec dla banków centralnych gospodarek wschodzących do zakupu złota, dywersyfikując tym samym ekspozycję na dolara. Analitycy Aforti Exchange szacują jednocześnie – biorąc pod uwagę m.in. planowaną na 2019 rok politykę FED – duże prawdopodobieństwo tego, że trend wzrostowy USD może ulec w 2019 roku odwróceniu, wspierając tym samym wycenę złota.


Według ekspertów Aforti Exchange, w perspektywie długookresowej złoto może notować wzrosty:

  • w reakcji na niepewność gospodarczą na głównych światowych rynkach, stanowiąc dla inwestorów stabilne aktywo zabezpieczające
  • w odpowiedzi na zakładane osłabienie kursu amerykańskiej waluty, prognozowanej m.in. w oparciu o mniej radykalną politykę FED w odniesieniu do podwyżek stóp procentowych w USA i zwiększanie rezerw złotego kruszcu przez banki centralne

Złoto – analiza długoterminowa

Grudzień 2018 roku zakończył się na rynku złota w wyjątkowo dobrym nastroju, który wpisał się w układ wzrostowy, rozbudowany już od początku 2016 roku.


Zdecydowane wybicie notowań złota powyżej strefy 1195 - 1231 USD oznacza, że mamy do czynienia ze wstępnym sygnałem do ataku na lokalny opór w cenie 1350 USD, który powinien być osiągnięty w najbliższych miesiącach 2019 roku.


Potwierdzeniem gotowości do tak silnego ruchu będzie utrzymanie się notowań powyżej 50-proc. zniesienia grudniowych spadków, czyli poziomu 1255 USD.


Biorąc pod uwagę wzrostowy układ techniczny formacji oRGR oraz układ fal, notowania złota powinny dążyć do pokonania bariery 1400 USD i zbliżenie się do głównej linii trendu spadkowego, czyli obecnie w rejon okolic 1440 USD. Jeżeli tak się stanie, prawdopodobnie rynek złota czekałoby przyspieszenie wzrostów, chociaż w tym przypadku duże znaczenie będzie mieć również kurs dolara amerykańskiego, w którym kwotowana jest wycena złotego kruszcu.


wykres


Autor: Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI


Źródło: Superfund TFI

24.01.2019


Tagi: złoto, notowania