QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Złodzieje kradną maszyny budowlane

wykres


Złodzieje doskonale zdają sobie sprawę z tego, na jakie towary aktualnie panuje popyt na rynku. Wiedzą ile, na czym i jak zarobić. W okresie zimowym polują na maszyny budowlane, które bezczynnie stoją na placach i parkingach. A gra jest warta świeczki, bo popyt na tego typu sprzęt jest obecnie najwyższy od dekady.


27 grudnia 2018 r. funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w trakcie kontroli jednego z pojazdów wyjeżdzających z Polski przez przejście graniczne w Korczowej odnaleźli kradzioną koparkę, która była transportowana na naczepie ciężarówki. Wartość maszyny oszacowano na 130 tys. zł. Kilka dni wcześniej centrala Gannet Guard Systems otrzymała zgłoszenie kradzieży minikoparki. Maszyna „zniknęła” z okolic Legionowa. Dzięki wybudzeniu zamontowanego na pokładzie pojazdu modułu radiowego, już po godzinie udało się zlokalizować skradziony sprzęt – znajdował się on na terenie Wołomina. W innym przypadku załoga Gannet Guard Systems namierzyła skradzioną koparko-ładowarkę po 45 minutach od momentu zgłoszenia, natomiast po kolejnych 3 kwadransach ustaliła dokładnie, na której posesji i w którym jej miejscu zaparkowano pojazd. Złodzieje prawdopodobnie wywieźli go przy użyciu ciągnika siodłowego i lawety – w oponach maszyny brakowało powietrza, co uniemożliwiałoby złodziejom odjechanie koparko-ładowarką na własnych kołach.


Czemu zimą?

Zimowy ruch w branży kradzieży maszyn budowlanych to nie przypadek. Mroźna aura blokuje większość prac z wykorzystaniem tego typu pojazdów, w efekcie czego sprzęt zimuje na terenach firm, do których należy, lub w zamkniętych garażach. Ponieważ nikt nie korzysta z pojazdów na co dzień, amatorom cudzej własności łatwiej jest się do nich dobrać. I chociaż kradzież koparki czy spychacza jest znacznie bardziej skomplikowaną logistycznie operacją niż kradzież samochodu osobowego, to bardziej się opłaca.


- Rośnie ilość i wartość inwestycji budowalnych prowadzonych w Polsce, a to przekłada się na większe zapotrzebowanie na sprzęt niezbędny do prowadzenia prac. Chodzi nie tylko o nowe pojazdy, ale i te pochodzące z drugiej ręki – wyjaśnia Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.


Maszyny budowlane są rzadziej kontrolowane

W przypadku kradzionych maszyn budowlanych złodzieje czują się niemal bezkarni. O ile bowiem muszą liczyć się z ryzykiem policyjnej kontroli, jeśli celem stał się samochód osobowy, o tyle kontrole pojazdów specjalnych, które zazwyczaj podróżują na lawetach, zdarzają się znacznie rzadziej. - Stąd bardzo często sprzęt ciężki nie jest rozkładany na części pierwsze i sprzedawany przez mniejszych i większych paserów, ale trafia do nowego właściciela w całości – mówi Dariusz Kwakszys. „Nie tak dawno otrzymaliśmy zgłoszenie kradzieży zestawu – samochodu dostawczego z lawetą, na której znajdowała się minikoparka. Łupem złodziei padła w efekcie nie tylko sama maszyna budowlana, ale również ciągnik siodłowy i naczepa. Identycznie było dwa lata temu, kiedy załoga Gannet Guard Systems namierzyła skradzioną koparko-ładowarkę Caterpillar 428F wraz z ciągnikiem siodłowym i lawetą.


Czy da się odzyskać skradziony pojazd?

Kradzież maszyny budowlanej to problem związany nie tylko z czasochłonnym i zwykle skomplikowanym procesem odszkodowawczym. Jej „zniknięcie” przekłada się dodatkowo na zastój w pracy firmy, co generuje kolejne straty. Rozwiązaniem jest inwestycja w rozwiązania, które pozwolą na odzyskanie pojazdu, który padł łupem złodziei. - Firmy budowlane coraz chętniej stawiają na radiowy system monitoringu lub rozwiązanie łączące tego typu system z monitoringiem GPS/GSM. Pierwsze sprawdza się doskonale do namierzania skradzionych pojazdów, bo jego pracy nie są w stanie zakłócić popularne zagłuszarki GPS/GSM, powszechnie stosowane przez złodziei. Zaletą drugiego z rozwiązań – poza lokalizowaniem w razie kradzieży – jest prowadzony na bieżąco monitoring pojazdów, w tym parametrów eksploatacyjnych takich jak zużycie paliwa z możliwością wykrycia jego kradzieży czy przestojów w pracy – podkreśla ekspert z Gannet Guard Systems.


Źródło: Gannet Guard Systems

10.01.2019


Tagi: maszyny budowlane , kradzież


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE