QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Ropa Brent powyżej 60 USD za baryłkę

Paweł Grubiak

Ostatnie tygodnie poprzedniego roku były trudne dla inwestorów na rynku ropy naftowej. Presja podażowa wpływała negatywnie na notowania ropy już od początku października i trwała prawie do końca grudnia ubiegłego roku.


Dopiero styczeń nowego roku przyniósł istotne odreagowanie wzrostowe cen „czarnego złota”. W ostatnich dniach ceny tego surowca wyraźnie wzrosły, co pozwoliło im powrócić na najwyższe poziomy od około trzech tygodni. Notowania ropy Brent przekroczyły barierę 60 USD za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI powróciła ponad 50 USD za baryłkę.


Wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej były informacje o spadku zapasów ropy naftowej w USA o 1,7 mln baryłek. Jednak cały raport nie miał do końca pozytywnego wydźwięku. Wspomniana zniżka i tak była niższa od oczekiwań, a jednocześnie znacząco wzrosły zapasy benzyny i destylatów. Dodatkowo, Departament Energii USA poinformował, że produkcja ropy w tym kraju pozostała na rekordowym poziomie 11,7 mln baryłek dziennie.


wykres


Najwyraźniej inwestorzy z ulgą przyjęli fakt, że zapasy ropy naftowej w USA po raz kolejny nie wzrosły. Poza tym, w tym tygodniu optymizmem napawały ich rozmowy przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Chin na temat konfliktu handlowego. Na razie nie przyniosły one konkretnych rozwiązań, ale od ich wyniku zależy wiele. Jeśli nie przyniosą one żadnego progresu, to może być to pretekst do powrotu cen ropy do zniżek.


Warto jednak pamiętać, że zakres możliwych spadków jest niewielki. Mimo wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz niepewności dotyczącej rozmów polityków z USA i Chin, trzeba mieć na uwadze cięcia produkcji ropy naftowej przez państwa OPEC oraz Rosję.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

10.01.2019


Tagi: ropa, notowania