QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Gdzie chcieli pracować Polacy w ubiegłym roku?

wykres


Nawet kilkuset kandydatów w ubiegłym roku stawało do walki w rekrutacji na stanowiska młodszego specjalisty ds. administracji. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się oferty pracy w działach HR jako konsultant lub młodszy konsultant ds. rekrutacji. Szukający pracy lawinowo odpowiadali także na ogłoszenia związane z pracą w zawodzie managera ds. marketingu. Na jakie stanowiska najczęściej aplikowali Polacy w 2018 roku?


Jak wynika z danych Grupy Progres w ścisłej czołówce specjalizacji, w których szczególnie chętnie chcieli pracować kandydaci w 2018 r. starający się o wybrane stanowisko, znajdowały się administracja, HR, marketing, obsługa klienta, produkcja, logistyka, sprzedaż oraz kadry i płace.


Które stanowiska cieszyły się największym zainteresowaniem?

Peleton najpopularniejszych stanowisk, na które zgłaszało się kilkuset kandydatów otwiera młodszy specjalista ds. administracji. Według Iwony Biernat – Staweckiej, Specjalisty ds. rekrutacji Grupy Progres stanowiska administracyjne, zwłaszcza na niższych szczeblach, cieszą się niesłabnącą popularnością. Wpływ na to mogą mieć osoby dopiero rozpoczynające swoją ścieżkę kariery - corocznie rynek pracy zasila ponad 300 tys. absolwentów szkół wyższych, a ponad 1,2 mln osób jeszcze studiuje. Młodzi pracownicy oraz studenci poszukując pierwszej pracy, aplikują na stanowiska, którymi warto się pochwalić w CV. Z tego właśnie względu mniej doświadczeni kandydaci zwracają uwagę na szkolenia oferowane przez pracodawców oraz możliwą ścieżkę kariery.


Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również oferty pracy jako konsultant ds. rekrutacji i to bez względu na stopień zawodowy. Polacy chcieli być także managerami ds. marketingu, dyrektorami ds. strategii i rozwoju handlu oraz dyrektorami zakładów produkcyjnych. Ostatnia z dziedzin – produkcja budziła niesłabnące zainteresowanie zarówno w przypadku pracowników niższego jak i wyższego szczebla.


– Stanowiska menadżerskie, takie jak manager ds. marketingu, dyrektor ds. strategii i rozwoju handlu oraz dyrektor produkcji są pożądane przez wielu kandydatów. Jako rekruter obserwuję dwie tendencje. Po pierwsze, osoby aplikujące na wyższe stanowiska są bardziej otwarte na rozmowy o zmianie pracy. Po drugie, awansu oczekują już przedstawiciele pokolenia Y, a niestety stanowiska menadżerskie są obsadzone przez pokolenie X, stąd też widać spore zainteresowanie stosunkowo młodych, ale doświadczonych pracowników, ogłoszeniami o pracę na wyższych szczeblach – zaznacza Iwona Biernat – Stawecka.


Z podsumowania wynika także, że w ubiegłym roku problemów ze znalezieniem kandydatów nie miały firmy szukające pracowników biurowych, inżynierów procesu, młodszych specjalistów ds. należności oraz młodszych bankierów. Chętnie odpowiadano również na ogłoszenia rekrutacyjne konsultantów ds. obsługi klienta. W grupie stanowisk, które wzbudzały ogromne zainteresowanie i o które rywalizowało kilkuset kandydatów znalazły się również inżynier projektów – konstruktor, specjalista ds. obsługi floty, manager ds. rozwoju biznesu oraz młodszy specjalista ds. legalizacji zatrudnienia cudzoziemców.


Źródło: Grupa Progres

08.01.2019


Tagi: rynek pracy, branże, zawody


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE