QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Metale szlachetne: pauza po dynamicznych wzrostach cen

Paweł Grubiak

Końcówka poprzedniego roku na rynkach metali szlachetnych była niezwykle udana. Ceny złota pięły się w górę, by na początku stycznia otrzeć się o barierę 1300 USD za uncję. Z kolei notowania srebra wystrzeliły w górę po dłuższej konsolidacji, sięgając okolic 15,80 USD za uncję w bieżącym tygodniu. Ostatnie dni przynoszą jednak wyhamowanie zwyżek, a nawet korektę spadkową. Na razie nie sięga ona daleko. Notowania złota spadły do okolic 1285 USD za uncję, a cena srebra osunęła się do okolic 15,50 USD za uncję.


Na razie ruch w dół należy traktować jako techniczne odreagowanie, ponieważ ruch ten ma niewielki zakres, a strona popytowa na rynkach złota i srebra była ostatnio bardzo silna. Jednym z podstawowych przyczyn tej siły było osłabianie się amerykańskiego dolara w ostatnich tygodniach. US Dollar Index jeszcze w pierwszej połowie grudnia sięgał poziomu 97,50 punktów, czyli okolic ubiegłorocznych maksimów. Tymczasem obecnie jego wartość oscyluje w okolicach 95,00-95,50 punktów, czyli znajduje się najniżej od października ub.r.


wykres


Słabszej kondycji dolara sprzyja niejednoznaczna polityka Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych. Oficjalnie Fed, z Jerome Powellem na czele, utrzymuje politykę zacieśniania polityki pieniężnej, jednak w ostatnim czasie podejście tej instytucji z jastrzębiego zmieniło się na bardziej gołębie. Powell przyznał, że dostrzega ryzyka gospodarcze i będzie do nich dopasowywał działania Fedu. To oznacza, że kolejne podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku nie są wcale pewne. Jeśli dane makro z gospodarki USA, ale i z całej światowej gospodarki, będą się pogarszać, to z pewnością Fed je uwzględni i skoryguje swoje nastawienie.


Dużo będzie zależało też od sytuacji na rynkach akcji. W ostatnich dniach się ona poprawiła za sprawą szans na porozumienie Stanów Zjednoczonych i Chin w kwestii konfliktu handlowego po tym, jak politycy z obu krajów nawiązali rozmowy na początku tego tygodnia. Jednocześnie, pomijając ten fakt, sentyment na rynkach akcji był ostatnio słaby. A im on jest gorszy, tym lepiej dla złota i srebra.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

08.01.2019


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE