QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Słabe odczyty makro nie tylko dla złotówki

foto

Od rana poznaliśmy wyniki odczytów indeksu PMI. Optymizm wyraźnie opuszcza Polskę. Słabe dane pokazali również Chińczycy, Czesi, Włosi i Francuzi.


Gdzie zmierza polski przemysł

Nowy rok rozpoczął się od słabych danych z polskiego przemysłu. Indeks PMI, bo o nim mowa wyniósł zaledwie 47,6 punktów. Są to badania ankietowe pokazujące optymizm wśród menedżerów odpowiadających za zamówienia. Wynik poniżej 50 punktów oznacza przewagę złych nastrojów. Widać zatem, że pesymiści uzyskują coraz wyraźniejszą przewagę. Jeżeli w tej grupie widać czarnowidztwo to znaczy, że zamówienia mogą spadać. Skoro spadać będą zamówienia może to szybko spowodować przełożenie na twarde dane makroekonomiczne. O tym jak ważny jest ten indeks dla gospodarki świadczy reakcja rynków walutowych. Od razu po decyzji złoty tracił po około pół grosza do głównych walut i drugie tyle w ciągu następnego pół godziny.


Indeksy PMI ze świata

Nie tylko dane z Polski pokazują negatywną tendencję. Indeks PMI dla przemysłu wypadł poniżej 50 punktów również w Chinach. Wynik 49,7 punktu jest jednak znacząco lepszy i bliższy neutralności. Poniżej wypadały również Czechy, Włochy i Francja. W tym gronie niespodzianką dla analityków są właściwie tylko Czesi. Łączny indeks dla strefy euro wypadł na 51,4 punktu. Słabsze odczyty Paryża i Rzymu zostały przykryte lepszymi nastrojami w innych państwach.


Jaki był 2018 dla złotówki?

Patrząc na zmiany kursów walut w minionym roku złoty był zdecydowanym odwrocie. Euro podrożało o ponad 11 groszy. Dolar podrożał o 26 groszy. Tak duża zmiana wynikała z silnego umocnienia się dolara względem innych głównych walut. Skoro dolar podrożał względem euro a euro drożało względem złotego ta sytuacja nie powinna dziwić. Frank również ku rozpaczy kredytobiorców walutowych szedł znacznie w górę o ok 23 grosze. Tutaj zadziałał podobny mechanizm. Mniej stracił złoty względem funta, zaledwie 7 groszy. Tutaj winny jest głównie brexit i związany z nim niepokój inwestorów.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

02.01.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE