QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Trudny rok na rynkach głównych surowców

Paweł Grubiak

Ostatnie dni 2018 roku przynoszą dużą zmienność notowań surowców. Najwięcej uwagi przyciąga sytuacja na rynku ropy naftowej, który jest wyjątkowo rozchwiany. Jednak niezależnie od wahań notowań surowców, obserwowanych w ostatnich dniach, bilans całego roku dla rynków tych jest już wyrazisty. I nie jest on najlepszy.


W perspektywie całego bieżącego roku, notowania ropy naftowej spadły, czego winowajcą była przede wszystkim sytuacja w IV kwartale. Wcześniej notowania ropy pięły się systematycznie w górę, osiągając na początku października poziomy przekraczające 75 USD za baryłkę ropy WTI oraz 85 USD za baryłkę ropy Brent. Tymczasem pod koniec grudnia notowania tych rodzajów ropy naftowej spadły odpowiednio do poziomów poniżej 45 USD i 55 USD za baryłkę. To znacząco niżej niż wynosiły ceny na początku 2018 roku, które wynosiły około 60 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz 66-67 USD za baryłkę w przypadku ropy Brent.


wykres


Ropa naftowa nie jest jedynym ważnym surowcem, który kończy 2018 rok na minusie. Trudna sytuacja miała miejsce także na rynku miedzi. Mimo że fundamenty nie były tu słabe, jakikolwiek optymizm został stłumiony poprzez konflikt handlowy Stanów Zjednoczonych i Chin. Doprowadził on do dynamicznych zniżek cen miedzi na początku lata tego roku. W przypadku cen miedzi w USA oznaczało to zejście poniżej poziomu 3 USD za funt i utrzymanie się wyraźnie poniżej niego do końca roku. Z kolei dla cen miedzi w Londynie oznaczało to zejście poniżej 7000 USD za tonę i dotarcie na koniec roku do okolic 6000 USD za tonę.


wykres


Mimo niepewności dotyczącej globalnego handlu i presji na spadek cen wielu surowców, również notowania złota radziły sobie rozczarowująco w skali całego mijającego roku. 2018 rok rozpoczął się dla cen tego kruszcu w okolicach 1300 USD za uncję, wiosna i lato były okresem zniżek i dopiero ostatni kwartał przyniósł ożywienie strony popytowej. Jednak nie było ono na tyle duże, aby zniwelować efekt wcześniejszych zniżek.


wykres


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

28.12.2018


Tagi: ropa, złoto, miedź, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE