QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Twardy Brexit zwiększa ryzyko bankructw przedsiębiorstw

wykres


Brexit bez osiągnięcia porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską miałby negatywny wpływ na gospodarkę zarówno Zjednoczonego Królestwa, jak i krajów UE. Jak przewidują analitycy Atradius, w krótkim okresie należałoby spodziewać się wzrostu inflacji, zmniejszenia PKB oraz trudności w wymianie handlowej, przy czym perturbacje w większym stopniu dotknęłyby Wielką Brytanię.


Według prognoz ekspertów Atradius, tzw. „no deal Brexit” oznaczałby o 14 proc. większe ryzyku upadłości firm w Wielkiej Brytanii, w porównaniu z opuszczeniem UE z zachowaniem okresu przejściowego. Kraje wspólnoty, których gospodarki najboleśniej odczują opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię bez porozumienia to Irlandia, Belgia, Holandia oraz Dania.


Powrót do ceł

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez porozumienia, oznaczałoby koniec wolnego przepływu towarów, usług, kapitału i ludzi między Zjednoczonym Królestwem a krajami Wspólnoty. Koszty gospodarcze poniosłaby głównie Wielka Brytania, głównie poprzez dużo niższy wzrost gospodarczy w 2019 i 2020 roku. Negatywne skutki odczułyby również kraje Unii, jednak w znacznie mniejszym stopniu.


Efektem tzw. twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, byłby powrót do wymiany handlowej według zasad Światowej Organizacji Handlu i konieczność stosowania ceł na import i eksport. Eksport towarów do krajów Unii Europejskiej, który stanowi 48 proc. eksportu Wielkiej Brytanii, byłby obłożony cłem 5,7 proc., natomiast cło na towary eksportowane do Wielkiej Brytanii z UE (16 proc. całego eksportu poza UE) wyniosłoby 4,3 proc.


Brak porozumienia i tzw. „no deal Brexit” jest jeszcze większym zagrożeniem jest dla sektora usług, który stanowi 31 proc. wymiany handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Bez zachowania okresu przejściowego i podpisania nowych porozumień, poszczególne krajowe wspólnoty mogą blokować świadczenie usług przez firmy brytyjskie.


Mniejsze PKB, spadek inwestycji…

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia niewątpliwie będzie miało negatywny wpływ na wzrost PKB – wskazują eksperci Atradius.


- Do końca 2020 roku PKB Wielkiej Brytanii może być o ponad 2 proc. niższe, niż w wypadku Brexitu na uzgodnionych warunkach. Wyższa inflacja negatywnie wpłynie na konsumpcję prywatną, która ma największy wpływ na PKB Zjednoczonego Królestwa. Niepewność co do warunków i okoliczności Brexitu negatywnie wpływa także na inwestycje w Wielkiej Brytanii, do końca 2020 roku przewidujemy spadek inwestycji aż o 7 proc. – komentuje Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.


Jednocześnie analitycy przewidują, że negatywny skutki zostaną złagodzone przez wzrost wydatków rządowych - potencjalnie wspieranych przez pieniądze z unijnego porozumienia rozwodowego - i poluzowanie polityki pieniężnej.


…i więcej bankructw w całym regionie

Twardy Brexit zwiększy także odsetek upadłości firm w regionie. Według modeli ekonomicznych Atradius, skala bankructw w Wielkiej Brytanii może być o 14 proc. wyższa w przypadku twardego Brexitu, niż przy płynnym wyjściu z Unii Europejskiej. – Cła na eksport towarów i usług będą miały wpływ na zyski przedsiębiorstw, a cła na towary importowane zwiększą inflację w kraju. Wyższa inflacja i słaby funt ograniczy wydatki konsumpcyjne, jednocześnie nieznacznie wzrośnie bezrobocie, co przyczyni się do wzrostu niewypłacalności w sektorze detalicznym i hotelarskim – mówi Paweł Szczepankowski.


Niższe zyski i spadek inwestycji spowodują spadek produkcji przemysłowej o 2 proc. w 2019 r. Sektor produkcji, stanowi jedynie 10 proc. PKB, jednak odpowiada jednocześnie aż za połowę eksportu Wielkiej Brytanii, co czyni go szczególnie podatnym na potencjalne ograniczenia. Niewypłacalność i bankructwa dotknęłyby również sektor motoryzacyjny, producentów żywności i napojów oraz chemiczny.


- W przypadku krajów Unii Europejskiej prognozy dotyczące niewypłacalności są łagodniejsze. Zagrożone bankructwem będą głównie firmy w Irlandii, skąd 11 proc. eksportu trafia do Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim chodzi o szeroko pojęty sektor produkcyjny, z którego aż 44 proc. produkcji trafia na eksport do UK, oraz branżę spożywczą. Upadłość irlandzkich firm może być większa o 4 proc. niż przypadku płynnego Brexitu – podkreśla Paweł Szczepankowski.


Bankructwa dotknęłyby również firmy w Holandii i Belgii, gdzie zagrożonych upadkiem w przypadku twardego Brexitu jest 1,5 proc. więcej firm, niż w efekcie płynnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Atradius prognozuje, że na prawdopodobieństwo bankructwa jest o 1 proc. większe w przypadku firm w Danii oraz Portugalii, której eksport do Wielkiej Brytanii stanowi 7 proc. eksportu ogółem. Brak porozumienia może również spowodować dodatkowy 1 proc. upadłości firm w Niemczech w 2019 i 2020 r.


W przypadku pozostałych krajów Unii Europejskiej, wpływ twardego Brexitu na niewypłacalność firm jest prognozowany na poziomie poniżej 0,5 proc. w odniesieniu do wzrostu upadłości z zachowaniem okresów przejściowych.


Źródło: Atradius

19.12.2018


Tagi: twardy brexit, gospodarka, upadłości


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE