QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Cena złota w dół po publikacji Fed

Paweł Grubiak

Wczorajsza sesja była szczególnie ciekawa na rynkach metali szlachetnych. Notowania złota przez sporą część dnia rosły, chwilowo przekraczając nawet poziom 1260 USD za uncję, niewidziany od kilku miesięcy. Jednak w późniejszych godzinach cena złota dynamicznie runęła w dół, schodząc do okolic 1245 USD za uncję.


Tak duża zmienność na rynku złota była wywołana wczorajszym komunikatem FOMC (Komitetu Otwartego Rynku). Dwudniowe posiedzenie Fed zakończyło się ogłoszeniem podniesienia stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 2,25-2,50%. Decyzja ta była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, więc nie wywołała ona gwałtownej reakcji inwestorów. Dopiero komunikat po posiedzeniu Fed wywołał na rynku przecenę złota.


wykres


Oczekiwano, że amerykańska Rezerwa Federalna zmieni swoje nastawienie na gołębie. Tak sugerowały niedawne wypowiedzi przedstawicieli Fed, łącznie z przewodniczącym Jerome Powell’em, który uznał, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zbliżają się już do naturalnego poziomu. W związku z tym, inwestorzy spodziewali się, że Fed wycofa się z planów dalszych podwyżek stóp procentowych lub znacząco zredukuje ich liczbę.


Tak się jednak nie stało. Rezerwa Federalna ogłosiła, że w 2019 roku ma zamiar utrzymać dotychczasowe zacieśnianie polityki monetarnej i nadal śledzić wskaźniki makroekonomiczne w amerykańskiej gospodarce, zanim zmieni decyzję. Obecny scenariusz bazowy zakłada dwie podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku, a nie brak podwyżki, który był wyceniany na rynku przed wczorajszym komunikatem Fed.


Sytuacja na rynku złota jest ściśle powiązana z notowaniami amerykańskiego dolara. Wzrost cen złota przez sporą część sesji wynikał z osłabiania się USD, natomiast późniejsza dynamiczna zniżka cen złota była powiązana z powrotem dolara do wzrostów. Dlatego właśnie to, co się będzie działo ze złotem dalej, zależy od poruszania się amerykańskiej waluty. Na razie widać, że reakcja inwestorów na komunikat Fed nie była trwała: już dzisiaj rano notowania złota powróciły do wzrostów, a USD z powrotem znalazł się pod presją podaży.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

20.12.2018


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE