QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Haitong Bank: aktualizacja rekomendacji dla spółek z sektora bankowego

wykres


Haitong Bank w raporcie z 17 grudnia (godz. 08:00) aktualizuje rekomendacje dla następujących spółek z sektora bankowego:


Bank Pekao (KUPUJ, cena docelowa w dół o 1 proc., do 137,3 PLN)

Cena akcji Pekao znalazła się pod presją z powodu doniesień rynkowych dotyczących potencjalnego przejęcia Getin Noble Banku, które ostatecznie zostały zdementowane. Analitycy Haitong Bank doceniają potencjał restrukturyzacyjny Pekao i wzrost udziału w rynku detalicznym, który przekłada się na rentowność spółki. Zwracają uwagę również na stabilną pozycję kapitałową z wyższą od średniej dywidendą oraz marginalne zaangażowanie w kredyty frankowe.


Alior Bank (KUPUJ, cena docelowa w dół o 9 proc., do 78,9 PLN)

Jak zaznaczają analitycy, wygląda na to, że Alior został nadmiernie ukarany z powodu rynkowych spekulacji dotyczących ewentualnych akwizycji, które nie znajdują uzasadnienia ekonomicznego, potencjalnej kary od KNF i konieczności utworzenia dodatkowych rezerw netto. Najważniejszymi atutami pozostają: jedno z trzech najwyższych ROE na poziomie 10,8 proc. i ponad przeciętny wzrost zysku netto w latach 2017-20, z CAGR na poziomie 22 proc.


Santander Bank Polska (KUPUJ, cena docelowa w górę o 2 proc., do 398,2 PLN)

Analitycy Haitong Bank doceniają dwucyfrowe skorygowane ROE (11 proc.), potencjał redukcji kosztów po fuzji z Deutsche Bankiem oraz poprawę perspektywy dywidendowej, ze spodziewaną wypłatą dywidendy w wysokości 50 proc. już w 2019 r.


PKO BP (KUPUJ, cena docelowa w górę o 5 proc., do 44,5 PLN)

Analitycy doceniają poprawę perspektywy dywidendowej banku i wysoki CAGR zysku netto w wysokości 13 proc. na lata 2017-20. Kurs spółki znajduje się pod presją z powodu doniesień prasowych, że może ona zostać zaangażowana w rozwiązywanie problemów płynnościowych sektora.


Bank Handlowy (obniżenie do NEUTRALNIE z Kupuj, cena docelowa w dół o 14 proc., do 67,7 PLN)

Największe rozczarowanie w nowej strategii wynika z rezygnacji z największego atutu spółki, czyli obniżenie perspektywy dla potencjalnej wypłaty dywidendy do 75 proc. ze zwyczajowych 100 proc.


ING Bank Śląski (NEUTRALNIE, cena docelowa w dół o 5 proc., do 184,6 PLN)

Analitycy Haitong Bank doceniają ponadprzeciętną rentowność banku i wzrost akcji kredytowej. Ale te pozytywne czynniki są neutralizowane przez stosunkowo niskie wskaźniki kapitałowe, które mają swoje odbicie w poziomie dywidendy, oraz wysoką wycenę banku.


mBank (obniżenie do SPRZEDAJ z Neutralnie, cena docelowa w dół o 8 proc., do 366,4 PLN)

Najważniejszą przeszkodą dla banku jest niewystarczająca rentowność (koszt kapitału>ROE), z brakiem możliwości zwiększenia rentowności poprzez na przykład wypłatę wyższej dywidendy zablokowanej z powodu ponadprzeciętnego zaangażowania w kredyty frankowe.


Bank Millennium (obniżenie do SPRZEDAJ z Neutralnie, cena docelowa akcji w dół o 7 proc., do 8,1 PLN)

Zdaniem analityków Haitong Bank przejmowany Eurobank jest dobrym taktycznym uzupełnieniem dla Millennium, ale uważają, że jest to już informacja zdyskontowana przez rynek. Zysk netto w 2019 r. znajdzie się pod presją kosztów integracyjnych, które bank planuje ponieść z góry. Według szacunków Haitong Bank wyniesie około 180 mln PLN. Ekspozycja na kredyty frankowe pozostaje na wysokim 25% poziomie po przejęciu. To powoduje, że wypłacana pierwszy raz od dłuższego czasu dywidenda za rok 2019 będzie nadal niska tj. 20%, za 2018 rynek nie powinien oczekiwać dywidendy.


Sektor bankowy:

Według analityków Haitong Bank perspektywy polskiego sektora bankowego mogą się nieco pogorszyć. Rynek oczekuje, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 3,6 proc. r/r, a w 2020 r. o 3,0 proc., wobec wzrostu o 4,8 proc. w 2018 r. Konsumpcja indywidualna i inwestycje powinny utrzymać się na wysokim poziomie, przy czym ten drugi czynnik będzie napędzany głównie przez sektor publiczny. Wzrost akcji kredytowej powinien utrzymać się na solidnym poziomie (6,6 proc. w 2019 r. wobec 6,8 proc. w 2018 r., z wyłączeniem portfela walutowych kredytów hipotecznych). Płynność pozostaje zadowalająca, ze wskaźnikiem L/D w okolicach 100 proc. Jednocześnie analitycy zauważają, że wzrosło ryzyko potencjalnego paraliżu płynnościowego w sektorze bankowym (banki komercyjne / spółdzielcze) oraz w instytucjach finansowych (SKOK-i), co może doprowadzić do wyższy składek na BFG.


Analitycy Haitong Bank zwracają uwagę na potencjał wzrostowy dla zysków i oczekują, że raportowany zysk netto analizowanych banków wzrośnie w 2019 r. o 5 proc. r/r, wobec 11 proc. w tym roku. Choć jest to szacunek o 5 proc. poniżej konsensusu. Analitycy oczekują, że dynamika zysków będzie hamowana częściowo przez presję na obniżenie prowizji i opłat oraz wyższe koszty ryzyka, ponieważ banki nadal budują zabezpieczenie na wypadek spowolnienia wzrostu PKB. Perspektywa dywidendowa jest niejednoznaczna i negatywne czynniki, takie jak ponadprzeciętne zagęszczenie RWA (Bank Handlowy, Pekao), mieszają się z pozytywnymi, takimi jak stała redukcja portfeli kredytów frankowych (Santander, PKO BP).


Ponieważ w 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, analitycy Haitong Bank dostrzegają ryzyko, że wróci temat uregulowania kredytów frankowych. Przyznają przy tym, że biorąc pod uwagę propozycję prezydencką, ryzyka związane z konwersją kredytów walutowych wydają się być pod kontrolą, ale ich zdaniem rynek całkowicie ignoruje tę kwestię. Analitycy uważają, że rynek uwzględnił już w cenach oczekiwaną do pierwszego kwartału 2020 r. podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, wraz ze wzrostem inflacji. Indeks WIG Banki spadł od początku roku o 11,6 proc., co daje pewne względne okazje do kupna. Sektor wydaje się być na rok 2019 odpowiednio wyceniany, ze wskaźnikiem P/E na poziomie 13,2 oraz z uzasadnioną premią w stosunku do innych banków z regionu CEE w wysokości 18 proc. (według konsensusu Bloomberga).


Marta Czajkowska-Bałdyga, Analityk, Haitong Bank


Źródło: Haitong Bank

18.12.2018


Tagi: banki, rekomendacja, akcje


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE