QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Lizbona liderem europejskich miast pod względem atrakcyjności inwestycyjnej na rynku nieruchomości

wykres


Głównym wyzwaniem europejskiego rynku nieruchomości jest dostępność nowych klas aktywów – obawy o to wyraża 68% badanych podmiotów z tej branży. Dodatkowo, jedynie 28% respondentów (w porównaniu z 50% przed rokiem) uważa, że ilość kapitału dostępnego na potrzeby refinansowania lub nowych inwestycji wzrośnie – wynika z raportu „Emerging Trends in Real Estate – Europe 2019”, przygotowanego przez PwC oraz Urban Land Institute.


Emerging Trends in Real Estate – Europe 2019


Coroczny raportu „Emerging Trends in Real Estate”, przygotowywany przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute, przedstawia sytuację na najważniejszych rynkach nieruchomości w Europie w sferze inwestycyjnej, deweloperskiej oraz finansowej. Najnowsza edycja powstał na podstawie rozmów z niemal 900 uznanymi ekspertami rynku nieruchomości w Europie, reprezentującymi czołowych inwestorów, deweloperów, sektor finansowy oraz firmy doradcze.


Wraz z napływem kapitału do Europy jedną z głównych barier dla inwestycji nadal pozostaje dostępność odpowiednich aktywów. 68% uczestników badania PwC i ULI wskazuje to jako jedno z największych wyzwań, a 70% jest zdania, że najlepsze aktywa są przeszacowane.


Pod względem atrakcyjności poszczególnych obszarów najwyżej oceniane jest budownictwo mieszkaniowe. Również wysoko znajdują się nieruchomości magazynowe. Zauważalnym trendem jest coraz większe zainteresowanie inwestorów i deweloperów sektorami niszowymi. W pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych ich zdaniem nieruchomości są m.in. domy opieki długoterminowej (domy seniora), elastyczne przestrzenie biurowe i centra danych.


Raport „Emerging Trends in Real Estate – Europe 2019” jak co roku zawiera także ranking miast europejskich pod względem ich atrakcyjności inwestycyjnej. Po raz pierwszy od kilku edycji Berlin stracił pozycję lidera i obecnie zajmuje drugie miejsce podium. Na pierwszym uplasowała się Lizbona, która w zeszłorocznym rankingu nie była nawet w dziesiątce najatrakcyjniejszych miast. Respondenci docenili przede wszystkim wysoką jakość życia w tej metropolii oraz niskie ryzyko geopolityczne. 3. lokatę zajmuje natomiast Dublin.


wykres


Warszawa awansowała w obecnym zestawieniu o dwie pozycje i obecnie plasuje się na 21. miejscu. Z innych miast regionu Europy Środkowo-Wschodniej jedynie Praga zajęła lepszą lokatę (19.).


- Warszawa jest niezmiennie wymieniana w wąskim gronie dwóch, trzech miast naszego regionu, w których warto inwestować. Ruch na stołecznych placach budów nie jest dziełem przypadku. Stabilny popyt na rynku biurowym generują nie tylko międzynarodowe korporacje, ale też rozwijające się polskie firmy, związane m.in. z branżą usług dla biznesu. To organizacje, które zdają sobie sprawę, że jakość kadr w Polsce na tle regionu jest bardzo wysoka. Liczę, że w kolejnych edycjach raportu pojawią się też np. Wrocław czy Kraków, a także inne miasta regionalne, w których dynamicznie rozwija się rynek biurowy, a także, podobnie jak w Warszawie, powstają nowe rodzaje aktywów - np. akademiki i mieszkania na wynajem – podsumowuje Dorota Wysokińska-Kuzdra, przewodnicząca Urban Land Institute Poland.


- Jako biznesowa stolica kraju, którego gospodarka rośnie w najszybszym tempie w regionie, Warszawa jest atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału. W zakresie inwestycji na rynku biurowym, nasi respondenci z jednej strony nie kryli niepokoju wywołanego znaczną podażą powierzchni biurowej, z drugiej jednak zauważali, że jest ona uzasadniona wzrostem gospodarczym oraz popytem wewnętrznym. Kolejnym argumentem za wyborem Warszawy jest spory potencjał kadrowy, dlatego coraz bardziej zaawansowane procesy mogą być przenoszone do naszego kraju w ramach branży SSC. Ta branża też doskonale pokazuje jak Polska awansuje w zakresie usług value added, model wzrostu naszego kraju w oparciu o tanią siłą roboczą jest już na szczęście u schyłku. Branża SSC jest niezwykle ważna dla sektora nieruchomości, w szczególności dla sektora biurowego. Obecnie pracuje w niej blisko 280 tys. osób, do 2020 przewiduje się 340 tys. osób w branży SSC, co przeliczając na m2 zajmowanej powierzchni daje ok. 3 mln m2. Dodatkowo, proces Brexitu, o którym niezmiennie głośno, jest kolejną szansą dla rozwoju rynku biurowego w Warszawie – mówi Kinga Barchoń, partner w PwC, lider zespołu ds. nieruchomości.


Zobacz raport: Emerging Trends in Real Estate – Europe 2019


Źródło: PwC i Urban Land Institute

14.12.2018


Tagi: miasta, atrakcyjność inwestycyjna, raport


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE