QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Blisko połowa Polaków nie czuje się spełniona zawodowo: zamiast porozmawiać o tym z szefem, wolimy rzucić pracę

foto

47% polskich pracowników nie odczuwa spełnienia zawodowego – wynika z najnowszej analizy Randstad. Jednocześnie jest to czynnik wskazywany jako ważny przez 9 z 10 ankietowanych. Eksperci podkreślają, że pracownik, który ma odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków zawodowych, który czuje, że pracodawca dba o jego satysfakcję i spełnienie, to zarazem pracownik lojalny, zmotywowany, a w konsekwencji przyczyniający się do sukcesu firmy. Klucz do spełnienia zawodowego Polaków w dużej mierze jest natomiast w rękach pracodawców.


Polacy przypisują spełnieniu zawodowemu ogromne znaczenie. Zaledwie 1% uznaje je za zupełnie nieistotne, a 10% za niezbyt ważne. Dla 46% uczestników badania Randstad to aspekt ważny, 35% określa go jako bardzo ważny, a 8% jako niezwykle istotny. Tymczasem tylko 53% Polaków uważa, że spełnia się zawodowo, przy czym przekonanych o tym jest zaledwie 10% respondentów.


Poziom spełnienia zawodowego rośnie z wiekiem. Wśród najmłodszych respondentów w wieku od 18 do 29 lat zaledwie 4 na 10 jest spełnionych zawodowo , w grupie uczestników badania w wieku od 46 do 64 lat ten poziom sięga niemal 2/3.


– Kolejne etapy naszej kariery zawodowej to na ogół nowe możliwości rozwoju, ale też większa świadomość własnych oczekiwań wobec pracodawców i większa skłonność do ich artykułowania. Lepiej postrzegamy także nasze kompetencje i indywidualne predyspozycje – te elementy wpływają na nasze zawodowe spełnienie, bo pozwalają bardziej świadomie stawiać następne kroki w karierze – wyjaśnia Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska, Monika Hryniszyn.


Pracownik spełniony zawodowo, czyli jaki? Liczą się relacje i komunikacja w firmie

Badanie Randstad pokazuje, że pracownicy spełnieni zawodowo robią to, co zawsze chcieli w życiu robić (67%) i zamierzają robić to w przyszłości (88%), są zadowoleni z jakości swojej pracy (90%), dają z siebie wszystko (82%), w miejscu zatrudnienia mogą bez przeszkód wykorzystywać swoje umiejętności (93%), czas po pracy przeznaczają na swoje pasje i zainteresowania (70%), a w realizacji zawodowych planów mają wsparcie bliskich (66%).


Dla osiągnięcia spełnienia zawodowego, zarówno według pracowników fizycznych, jak i umysłowych, istotne są czynniki, z którymi mają styczność zatrudnieni. Według analizy Randstad faktyczny wpływ mają przede wszystkim poczucie sensu wykonywanej pracy, nowe wyzwania i możliwość rozwoju zawodowego. Nie bez znaczenia jest także postrzeganie wykonywanych obowiązków jako przyjemne.


Wpływ na spełnienie zawodowe mają nie tylko czynniki związane z odczuciami pracowników, ale też aspekty samego środowiska pracy, czyli warunki w miejscu zatrudnienia, relacje w zespołach i komunikacja w firmie. Gdy pytaliśmy respondentów o cechy środowiska pracy, które mają faktyczny wpływ na spełnienie zawodowe, najczęściej wymieniali przyjazną atmosferę w pracy, atrakcyjne wynagrodzenie i docenianie przez przełożonego za dobrze wykonywaną pracę.


Z badania Randstad wynika, że większą część czynników istotnych z punktu widzenia spełnienia zawodowego, pracownicy mają zapewnioną. Ze wszystkich analizowanych w badaniu najczęściej dotyczy to odpowiedniego typu umowy (75%), dogodnej lokalizacji firmy (61%), przyjaznej atmosferę w miejscu pracy i dobrych relacji ze współpracownikami (64%).


Na wciąż niesatysfakcjonującym poziomie pozostają kwestie związane z finansami – poziom wynagrodzeń (42%) i premie (37%).


Jak pracownicy radzą sobie z brakiem spełnienia zawodowego?

Niemal połowa Polaków nie odczuwa zawodowego spełnienia, ale duża część z nich szuka rozwiązań tej sytuacji. 27% ankietowanych zmianę zaczyna od siebie – przede wszystkim poszukuje we własnym zakresie sposobów na podniesienie swoich kompetencji, uczestniczy w kursach lub szkoleniach. 26% decyduje się na zmianę miejsca pracy.


– Oznacza to, że jesteśmy bardziej skłonni szukać nowego zatrudnienia, niż o zmianie swojej sytuacji zawodowej porozmawiać z szefem. Zaledwie co piąty respondent w przypadku braku spełnienia szuka bowiem wsparcia u przełożonych – wylicza Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna Randstad Polska. Jak dodaje, szczególnie w obliczu aktualnej sytuacji na rynku pracy wyzwaniem jest tworzenie odpowiednich relacji pomiędzy zespołami a przełożonymi w firmach. Chodzi o to, aby pracownicy czuli, że o swoich wątpliwościach i oczekiwaniach najpierw mogą swobodnie porozmawiać z szefem, który będzie starał się znaleźć najlepsze rozwiązanie. Z jednej strony pozwoli to ograniczyć dyskomfort pracowników, z drugiej – rotacje w firmach.


Z badania Randstad wynika także, że blisko 1/4 uczestników badania w sytuacji niespełnienia zawodowego nie podejmuje żadnych działań, trwa w stagnacji, bo nie wierzy, że cokolwiek może zmienić ich aktualną sytuację zawodową.


Projekt badawczy Randstad obejmował badania ilościowe przeprowadzone na grupie 1000 respondentów w wieku 18-64 lata (nie obejmował osób bezrobotnych, bez doświadczenia zawodowego, które nie planują pracować w przyszłości) metodą CAWI w dniach 11-20 czerwca 2018 roku. Grupa była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i region. Autorzy przeprowadzili także badania jakościowe: 18 pogłębionych wywiadów indywidualnych w Warszawie, Katowicach i Gnieźnie w dniach 15-18 maja 2018 roku.


Źródło: Randstad

14.12.2018


Tagi: pracownik, praca, spełnienie zawodowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE