QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Kolejne obsunięcia się euro na wartości względem dolara

foto

Europejski Bank Centralny zakończył pewien rozdział. Kończy się projekt QE, jednak wcale nie kończą się interwencje na rynku. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy dodatkowo umacniają dolara.


Co tak naprawdę robi EBC?

Wczoraj na rynki trafiła informacja: “EBC kończy z programem QE”. Oznacza ona, że bank ten przestaje kupować aktywa z rynku. Czy to prawda? Taka półprawda, niestety. Faktycznie bank nie tworzy nowych środków na zakup aktywów. Z drugiej strony ten sam bank zapowiedział, że będzie reinwestował zarówno kapitał jak i odsetki. W rezultacie na rynek dalej będą trafiać pieniądze. I to sumarycznie prawdopodobnie trafi ich więcej niż oczekiwano. Do tego należy dodać zapowiedź nie zmieniania do wakacji stóp procentowych. Jak zareagowały rynki? Inwestorzy mieli nadzieję na początek zacieśniania polityki monetarnej, otrzymali dokładnie odwrotny ruch. Nie może zatem dziwić, że euro potaniało względem dolara o około 1 cent.


Amerykański rynek pracy miło zaskoczył

Dodatkowym ciosem dla europejskiej waluty były dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 206 tysięcy wobec oczekiwanych 225 tysięcy. Oznacza to, że rynek pracy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a bezrobocie może wciąż spadać. Gdyby do tego doszło mielibyśmy kolejne umocnienie dolara. Ta sytuacja prowadzi z kolei do bardzo ważne pytania, jak długo Amerykanie będą dobrze sobie radzić pomimo drogiej waluty. Mocny dolar utrudnia eksport, czyniąc go mniej opłacalnym, a przez tańsze dobra z importu powoduje, że sporo towarów lepiej jest importować niż produkować na miejscu.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

14.12.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy