QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polacy przez 14 lat wysłali z Wlk. Brytanii do Polski blisko 45 mld zł

wykres


Wielka Brytania opuszcza UE. Widmo twardego brexitu przeraża Polaków. I nie ma co się dziwić. Rocznie rodacy do kraju przysyłają średnio 3,2 mld zł. Ten finansowy strumień może przestać płynąć.


Wielka emigracja Polaków do Wielkiej Brytanii ruszyła po 1 maja 2004 r., gdy weszliśmy do UE, a bramy Zjednoczonego Królestwa się otworzyły. W 2004 r. Polaków na Wyspach było ok. 150 tys., trzy lata później było to już 690 tys. osób. W 2016 r. emigrantów stale przebywających w Wielkiej Brytanii było 788 tys., aż wreszcie (z danych na koniec 2017 r.) liczba ta przekroczyła milion – dokładnie jest to 1 mln 21 tys. osób obecnie.


W samym Londynie mieszka ok. 250 tys. naszych rodaków. Polki na Wyspach każdego roku rodzą średnio 23 tys. dzieci.


Pieniądze płyną szerokim strumieniem

Rodacy otworzyli w Wielkiej Brytanii ponad 60 tys. firm. Od warsztatów samochodowych czy serwisów komputerowych, przez salony fryzjerskie i kosmetyczne, po biura rachunkowe, a nawet prywatne media.


Tę skalę jeszcze bardziej obrazują dane z 2002 r. Wtedy Polaków w Wielkiej Brytanii było zaledwie 24 tys.


Odkąd Polacy zaczęli pracę na Wyspach, do kraju strumieniem zaczęły spływać pieniądze. Z danych NBP wynika, że największy pik przesyłów pieniężnych od emigrantów na ich polskie konta lub do rodzin przekroczyła łącznie 20 mld zł (uwzględniając wszystkie kraje europejskich emigracji).


Najwięcej pieniędzy płynie do Polski z Niemiec. Wielka Brytania stanowi tu silne drugie miejsce, choć od brexitowego referendum traci na swej mocy. Mimo to, wpływy z obu tych krajów stanowią ponad 57 proc. wszystkich przesyłów pieniędzy zarobionych przez Polaków za granicą.


Liczba Polaków pracujących na Wyspach stale wzrastała, a ten wzrost zahamować może chaos związany z brexitem. Niemniej, mimo dynamicznego wzrostu liczby Polaków w Wielkiej Brytanii, od lat wpływy utrzymują się na podobnym poziomie.


Co prawda w latach 2004-2005, ze względu na mniejszą liczbę emigrantów w Wielkiej Brytanii, wpływy były niższe, jednak funt był dużo więcej wart. Ponadto tę różnicę kompensuje wystrzał z 2007 r., gdy transfery zarobionych na Wyspach pieniędzy były rekordowe. Dlatego można przyjąć, że na przestrzeni 14 lat polskiej emigracji na Wyspach, wpływy do kraju utrzymują się na podobnym poziomie.


W sumie ze wszystkich krajów emigracji w obrębie UE do Polski wpływa 16 mld zł średniorocznie. Z danych NBP – mocno uśredniając – wychodzi, że przez wszystkie lata polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii Polacy każdego roku wysyłają do kraju ok. 3,2 mld zł.


Przelew na konto teściowej albo kasa w walizce

Co w ciągu 14 lat daje ogromną kwotę sięgającą blisko 45 mld zł. Dane NBP oparte są o transfery pieniężne oraz deklaracje ankietowanych. W większości Polacy przysyłają zarobione na Wyspach pieniądze na swoje polskie konta, w drugiej kolejności na konta rodziców bądź teściów. Jednak lwia część deklaruje, że do kraju pieniądze przywozi w gotówce. Dlatego łączna suma przetransferowanych pieniędzy do Polski z Wielkiej Brytanii może znacznie przekraczać owe 45 mld zł.


Źródło: money.pl

13.12.2018


Tagi: emigracja zarobkowa, Wielka Brytania, transfer pieniedzy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE