QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ceny kukurydzy i soi pną się powoli w górę

Paweł Grubiak

W ostatnim czasie inwestorzy na rynkach surowcowych emocjonowali się przede wszystkim wydarzeniami dotyczącymi ropy naftowej, jednak nie oznacza, że na rynkach pozostałych surowców i towarów było nudno. Coraz lepiej radzą sobie notowania zbóż, które próbują wyrwać się z ostatnio obserwowanej tam konsolidacji.


Dynamiczne zwyżki na rynkach zbóż pojawiły się na początku grudnia. Sesja 3 grudnia otworzyła się na tym rynku luką wzrostową. Było to widoczne w największym stopniu na rynku kukurydzy i soi, aczkolwiek także notowaniom pszenicy udało się wypracować wtedy solidne wzrosty. Ostatnie dni przynosiły raczej stabilizację notowań kukurydzy i soi, ale strona popytowa na tym rynku jest coraz silniejsza, czemu sprzyjają fundamenty tych rynków.


wykres


Sytuacja na początku grudnia miała związek z rezultatami posiedzenia przedstawicieli państw grupy G20. Na spotkaniu tym doszło do ważnych rozmów pomiędzy przywódcami Stanów Zjednoczonych i Chin na temat wojny handlowej, w którą oba kraje są uwikłane od kilku miesięcy. Donald Trump i Xi Jinping zobowiązali się do nienakładania na swoje kraje wzajemnych ceł przez kolejne 3 miesiące oraz obiecali prowadzenie dalszych negocjacji w celu całkowitego zażegnania konfliktu.


Słowa polityków z USA i Chin potraktowane były z nadzieją, ale też z dystansem, ponieważ oba kraje we wcześniejszych miesiącach próbowały negocjować na temat konfliktu handlowego, ale z marnymi rezultatami. Jednakże ostatnie dni pokazały, że za słowami idą czyny: wczoraj Chiny dokonały pierwszego dużego zamówienia na amerykańską soję od spotkania Donalda Trumpa i Xi Jinpinga w Buenos Aires.


To ważna informacja, ponieważ amerykańscy farmerzy w ostatnich miesiącach mocno odczuli skutki wojny handlowej. Najwyraźniej było je widać właśnie na rynku soi, której USA są kluczowym eksporterem, a Chiny największym importerem. Narzucenie ceł na import amerykańskiej soi do Chin poskutkowało wyhamowaniem handlu tym surowcem, co dla amerykańskich rolników było ogromnym problemem zważywszy na duże zbiory soi w USA w tym sezonie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

13.12.2018


Tagi: soja, kukurydza, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE