QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Ceny kukurydzy i soi pną się powoli w górę

Paweł Grubiak

W ostatnim czasie inwestorzy na rynkach surowcowych emocjonowali się przede wszystkim wydarzeniami dotyczącymi ropy naftowej, jednak nie oznacza, że na rynkach pozostałych surowców i towarów było nudno. Coraz lepiej radzą sobie notowania zbóż, które próbują wyrwać się z ostatnio obserwowanej tam konsolidacji.


Dynamiczne zwyżki na rynkach zbóż pojawiły się na początku grudnia. Sesja 3 grudnia otworzyła się na tym rynku luką wzrostową. Było to widoczne w największym stopniu na rynku kukurydzy i soi, aczkolwiek także notowaniom pszenicy udało się wypracować wtedy solidne wzrosty. Ostatnie dni przynosiły raczej stabilizację notowań kukurydzy i soi, ale strona popytowa na tym rynku jest coraz silniejsza, czemu sprzyjają fundamenty tych rynków.


wykres


Sytuacja na początku grudnia miała związek z rezultatami posiedzenia przedstawicieli państw grupy G20. Na spotkaniu tym doszło do ważnych rozmów pomiędzy przywódcami Stanów Zjednoczonych i Chin na temat wojny handlowej, w którą oba kraje są uwikłane od kilku miesięcy. Donald Trump i Xi Jinping zobowiązali się do nienakładania na swoje kraje wzajemnych ceł przez kolejne 3 miesiące oraz obiecali prowadzenie dalszych negocjacji w celu całkowitego zażegnania konfliktu.


Słowa polityków z USA i Chin potraktowane były z nadzieją, ale też z dystansem, ponieważ oba kraje we wcześniejszych miesiącach próbowały negocjować na temat konfliktu handlowego, ale z marnymi rezultatami. Jednakże ostatnie dni pokazały, że za słowami idą czyny: wczoraj Chiny dokonały pierwszego dużego zamówienia na amerykańską soję od spotkania Donalda Trumpa i Xi Jinpinga w Buenos Aires.


To ważna informacja, ponieważ amerykańscy farmerzy w ostatnich miesiącach mocno odczuli skutki wojny handlowej. Najwyraźniej było je widać właśnie na rynku soi, której USA są kluczowym eksporterem, a Chiny największym importerem. Narzucenie ceł na import amerykańskiej soi do Chin poskutkowało wyhamowaniem handlu tym surowcem, co dla amerykańskich rolników było ogromnym problemem zważywszy na duże zbiory soi w USA w tym sezonie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

13.12.2018


Tagi: soja, kukurydza, notowania