QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wotum zaufania na wyspach. Co z inflacją w Polsce?

foto

W Wielkiej Brytanii złożono wotum nieufności dla premier Theresy May. Jest to głosowanie wewnątrz partyjne, ale mające istotny wpływ na Brexit. Żywność może w ciągu roku drożeć o 5% co na to inflacja.


Na wyspach wciąż ciekawie

Dzisiaj pomiędzy 18:00 a 20:00 planowane jest głosowanie w sprawie wotum nieufności dla Theresy May. Powodem oczywiście jest sytuacja wokół Brexitu. Wniosek złożyli parlamentarzyści własnego ugrupowania Pani premier. Sytuacja jest o tyle dziwna, że nawet po zmianie lidera szansa na istotną zmianę w wynegocjowanej umowie z Unią Europejską jest raczej znikoma. Do końca procedury pozostały raptem trzy miesiące, biorąc pod uwagę przerwę świąteczną. W rezultacie pytanie ma raczej tylko dwie opcje. Można zaakceptować umowę, lub odwołać Brexit. Przyczyną wewnętrznego buntu w partii jest odwołanie w poniedziałek głosowania nad akceptacją warunków Brexitu. Rynki reagują dosyć spokojnie. Funt jest na wielomiesięcznych minimach, lub bardzo blisko nich, ale nie traci. Najprawdopodobniej inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie sytuacji.


Co z tą inflacją?

Instytut Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej pokazał prognozy, według których ceny produktów żywnościowych mają rosnąć w 2019 roku o 4-5% względem tego roku. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji inflacja musi przekroczyć cel inflacyjny. Nie jest to wcale takie pewne. Koszyk, z którego liczona jest inflacja składa się tylko w około 25% z cen żywności. W rezultacie będzie to podnosić inflację o koło 1%. To czy inflacja osiągnie cel inflacyjny, lub go przekroczy zależeć będzie zatem od innych czynników. Tutaj duże znaczenie będą mieć ceny energii i paliw. Ich udział jest co prawda niższy, ale przekładają się na ceny innych dóbr. Jak reagują waluty? Przeważnie rosnąca inflacja wpływa negatywnie na walutę. Wyjątkiem jest sytuacja gdy ma to wpływ na stopy procentowe, ale ten w przyszłym roku jest właściwie wykluczony.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

12.12.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

Z przyjemnością informujemy, że nasz najemca, firma Talex S.A. oraz zarządzający...

WROCŁAW - BIURA KLASY A NA SPRZEDAŻ

foto

Na sprzedaż nowoczesne biura klasy A w nowopowstającym biurowcu SQ Business Center...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Łączymy sprzedających i kupujących na wspólnej...

KINNARPS - MEBLE

foto

Pod hasłem „OTWARCI NA ZMIANY” (OPEN FOR CHANGE) na tegorocznych targach Orgatec Kinnarps przedstawił...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE