QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Cena ropy nisko mimo ograniczenia produkcji

Paweł Grubiak

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień bardzo słabo. Cena surowca gatunku Brent zeszła do okolic 60 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy WTI spadły do okolic 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zniżki wyhamowały, ale presja podaży na rynku ropy naftowej wciąż się utrzymuje.


Pesymizm na rynku ropy naftowej jest coraz bardziej uciążliwy, zwłaszcza że fundamentalne perspektywy tego rynku poprawiły się w ostatnich dniach. Państwa OPEC oraz producenci spoza kartelu pod koniec minionego tygodnia zadecydowali o cięciu produkcji ropy naftowej. Całkowite cięcie ma wynieść 1,2 mln baryłek dziennie, a punktem odniesienia ma być poziom produkcji z października bieżącego roku. Za dwie trzecie z tej wielkości, czyli 800 tysięcy baryłek ropy dziennie, odpowiedzialny jest kartel OPEC, przy czym największego cięcia dokona Arabia Saudyjska jako kluczowy producent ropy w OPEC. Z kolei pozostałe kraje obniżą produkcję o 400 tys. baryłek dziennie i tu największe cięcie będzie dotyczyło Rosji.


wykres


Państwa OPEC oraz niektórzy producenci ropy spoza kartelu stawiają na długoterminową współpracę. Według doniesień z Abu Dhabi w tym tygodniu, ramowe porozumienie dotyczące współpracy producentów ropy naftowej ma zostać podpisane w marcu przyszłego roku. Dokument ten ma być naturalnym przedłużeniem porozumień naftowych, które były sygnowane w ostatnich latach. Jest to przede wszystkim sygnał chęci zacieśnienia współpracy między Arabią Saudyjską a Rosją, czyli dwoma kluczowymi producentami ropy naftowej na świecie.


Powyższe porozumienie ma także pokazywać, że członkostwo w OPEC wciąż jest atrakcyjną alternatywą dla producentów ropy, a współpracą z kartelem są zainteresowane także kraje spoza organizacji. To ważnym symbol w kontekście niedawnej zapowiedzi Kataru o zamiarze wystąpienia z kartelu OPEC w styczniu. Pozostałe państwa kartelu zapewniają, że Katar i tak był niewielkim producentem ropy naftowej, a jego odejście nie będzie miało większego znaczenia dla OPEC.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

11.12.2018


Tagi: ropa, notowania