QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Słabe dane makroekonomiczne od rana

foto

Brytyjski wzrost gospodarczy oraz produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań. Turecka gospodarka w ujęciu kwartalnym się kurczy. To samo dotyczy również Japonii.


Słabsze dane z Wysp Brytyjskich

O 10:30 poznaliśmy zarówno dane na temat wzrostu PKB jak i produkcji przemysłowej. Wzrost gospodarczy okazał się o 0,1% słabszy od oczekiwań i wyniósł w ujęciu rocznym 1,5%. Słabiej wypadła produkcja przemysłowa, która w skali roku spada o 0,6% zamiast rosnąć o oczekiwane 0,1%. Co ciekawe dane te nie pociągnęły za sobą w dół funta. Powodem tej reakcji jest fakt, że funt już jest blisko najniższych poziomów ostatnich tygodni a zatem jego wartość i tak jest relatywnie niska.


Turecka gospodarka się kurczy

Ankara nie jest ulubionym miejscem dla inwestorów by lokować swoje pieniądze. Kraj uchodzi za niestabilny a silna władza centralna wcale nie pomaga ograniczyć tych ryzyk. Dodatkowym problemem jest waluta, która od początku 2018 roku skoczył z 3,8 liry za dolara przez moment do 7 lir za dolara by teraz oscylować wokół poziomu 5,3 liry. Spadek gospodarki w ujęciu kwartalnym, który właśnie ma miejsce po raz pierwszy od 2016 roku kiedy doszło do przewrotu, jest zaskoczeniem. Tak silnie słabnąca lira spowodowała bowiem gwałtowne przesunięcie pomiędzy eksportem a importem. Import spadł w ciągu roku o 16,7% zaś eksport wzrósł o 13,6%.


Japonia znów zwalnia

Gospodarka Japonii regularnie pokazuje spadki kwartalne. Teraz dane pokazały coś czego wielu analityków się obawiało - brak wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym. Nie jest to na szczęście spadek, ale od dwóch lat udawało się Japonii utrzymywać przez wszystkie kwartały ponad 1% wzrostu PKB rocznie co dla tej gospodarki jest dużym osiągnięciem. Rynki zareagowały wyprzedażą jena. Japońska waluta straciła od publikacji niemal 0,5% na wartości względem dolara.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

10.12.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy