QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Katar opuszcza OPEC

Paweł Grubiak

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniósł dynamiczne odbicie notowań w górę. Miało to związek z ogólnymi lepszymi nastrojami na globalnym rynku finansowym po owocnym spotkaniu G20, odbywającym się pod koniec poprzedniego tygodnia w Buenos Aires. Kulminacyjnym punktem spotkania były sobotnie rozmowy pomiędzy przywódcami Stanów Zjednoczonych i Chin, które zakończyły się obietnicą braku nowych wzajemnych ceł przez kolejne 90 dni oraz kontynuacją rozmów w celu wypracowania porozumienia i zażegnania lub przynajmniej złagodzenia wojny handlowej.


Fakt, że oba kraje chcą ze sobą rozmawiać, wzbudził optymizm dotyczący przyszłości światowej gospodarki, a to pozytywnie odbiło się na cenach ropy naftowej. Lepsze perspektywy globalnej gospodarki zwiększają oczekiwania dotyczące popytu na „czarne złoto”.


Jednak obecnie inwestorzy powoli przestają się skupiać na rezultatach spotkania G20, a na tapecie znajdują się nadchodzące rozmowy krajów OPEC, które w czwartek mają odbyć się w Wiedniu. Przed tym wydarzeniem na rynku ropy pojawił się zgrzyt: Katar ogłosił zamiar wystąpienia z kartelu w styczniu. To niewielkie państwo jest jednym z najmniejszych producentów ropy w OPEC, ale jednocześnie jest największym eksporterem LNG. I to właśnie na gazie Katar chce się skupić i tam realizować swoje ambicje.


Przedstawiciele Kataru zaprzeczyli, jakoby ich decyzja była podyktowana czynnikami politycznymi. Jednak tamtejszy minister energii zasugerował, że jego kraj „nie chce uczestniczyć w życiu organizacji zdominowanej przez jedno państwo”. Chodzi oczywiście o Arabię Saudyjską, która jest największym producentem ropy naftowej w OPEC i de facto kontroluje to, co się w kartelu dzieje. Nie jest też tajemnicą, że Katar nie utrzymuje dobrych relacji z niektórymi państwami OPEC. Było to dobrze widoczne w 2017 r., kiedy to Arabia Saudyjska, ZEA, Bahrajn i Egipt zorganizowały gospodarczy i polityczny bojkot Kataru, utrudniając funkcjonowanie temu krajowi na arenie międzynarodowej.


wykres


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

04.12.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE