QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Katar opuszcza OPEC

Paweł Grubiak

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przyniósł dynamiczne odbicie notowań w górę. Miało to związek z ogólnymi lepszymi nastrojami na globalnym rynku finansowym po owocnym spotkaniu G20, odbywającym się pod koniec poprzedniego tygodnia w Buenos Aires. Kulminacyjnym punktem spotkania były sobotnie rozmowy pomiędzy przywódcami Stanów Zjednoczonych i Chin, które zakończyły się obietnicą braku nowych wzajemnych ceł przez kolejne 90 dni oraz kontynuacją rozmów w celu wypracowania porozumienia i zażegnania lub przynajmniej złagodzenia wojny handlowej.


Fakt, że oba kraje chcą ze sobą rozmawiać, wzbudził optymizm dotyczący przyszłości światowej gospodarki, a to pozytywnie odbiło się na cenach ropy naftowej. Lepsze perspektywy globalnej gospodarki zwiększają oczekiwania dotyczące popytu na „czarne złoto”.


Jednak obecnie inwestorzy powoli przestają się skupiać na rezultatach spotkania G20, a na tapecie znajdują się nadchodzące rozmowy krajów OPEC, które w czwartek mają odbyć się w Wiedniu. Przed tym wydarzeniem na rynku ropy pojawił się zgrzyt: Katar ogłosił zamiar wystąpienia z kartelu w styczniu. To niewielkie państwo jest jednym z najmniejszych producentów ropy w OPEC, ale jednocześnie jest największym eksporterem LNG. I to właśnie na gazie Katar chce się skupić i tam realizować swoje ambicje.


Przedstawiciele Kataru zaprzeczyli, jakoby ich decyzja była podyktowana czynnikami politycznymi. Jednak tamtejszy minister energii zasugerował, że jego kraj „nie chce uczestniczyć w życiu organizacji zdominowanej przez jedno państwo”. Chodzi oczywiście o Arabię Saudyjską, która jest największym producentem ropy naftowej w OPEC i de facto kontroluje to, co się w kartelu dzieje. Nie jest też tajemnicą, że Katar nie utrzymuje dobrych relacji z niektórymi państwami OPEC. Było to dobrze widoczne w 2017 r., kiedy to Arabia Saudyjska, ZEA, Bahrajn i Egipt zorganizowały gospodarczy i polityczny bojkot Kataru, utrudniając funkcjonowanie temu krajowi na arenie międzynarodowej.


wykres


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

04.12.2018


Tagi: ropa, notowania