QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrost zapasów ropy w USA

Paweł Grubiak

Kolejne dni na rynku ropy naftowej mijają pod znakiem siły strony podażowej. Po dynamicznych ubiegłotygodniowych zniżkach, na początku bieżącego tygodnia ceny ropy naftowej próbowały odbić się mocniej w górę, ale do większego odbicia nie udało się doprowadzić. Już w środę cena ropy naftowej z powrotem zniżkowała, schodząc do poziomów tegorocznych minimów. Notowania ropy WTI w Stanach Zjednoczonych poruszają się w okolicach 50,0 USD za baryłkę, a cena europejskiej ropy Brent oscyluje w okolicach 58 USD za baryłkę.


Inwestorzy na rynku ropy naftowej na razie bezskutecznie wypatrują jakiegoś wsparcia dla strony popytowej ze strony rynkowych fundamentów. Te jednak cały czas sprzyjają stronie podażowej. Opublikowane zostały informacje o kolejnym wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Energy Information Administration, działająca w strukturach Departamentu Energii, poinformowała w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 3,6 mln baryłek. Było to niemiłe zaskoczenie dla kupujących na rynku ropy naftowej, ponieważ oczekiwano delikatnego spadku zapasów ropy w USA.


wykres


Zapasy ropy naftowej rosną już przez ostatnie dziesięć tygodni, co jest najdłuższym takim ciągiem od 2015 roku. Obecnie zapasy ropy w USA wynoszą już około 450 milionów baryłek. Negatywny wydźwięk wspomnianego raportu pogłębia fakt, że wzrost zapasów miał miejsce przy utrzymującej się na niezmienionym poziomie produkcji ropy naftowej w USA, wynoszącym około 11,7 mln baryłek dziennie. Delikatnie wzrósł import ropy do Stanów Zjednoczonych w poprzednim tygodniu, ale eksport był niemal tak samo duży, więc informacje o handlu ropą były dla cen surowca raczej neutralne.


Ogólnie, sytuacja w Stanach Zjednoczonych od strony fundamentalnej wciąż jest trudna i wspiera stronę podażową na rynku ropy naftowej. Dodatkowo, USA mają zamiar nadal zwiększać produkcję ropy, która już niebawem może dotrzeć do poziomu 12 milionów baryłek dziennie.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

29.11.2018


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE