QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Przytłumione ruchy cen złota i srebra

Paweł Grubiak

Notowania kluczowych metali szlachetnych, czyli złota i srebra, w ostatnim czasie poruszają się w konsolidacji. Cena złota nadal niewiele przekracza poziom 1200 USD za uncję, a w ostatnim czasie nie była ona w stanie znacząco odbić się od tegorocznych minimów. Z kolei notowania srebra poruszają się nieznacznie powyżej poziomu 14 USD za uncję, również nie oddalając się za bardzo od tegorocznych minimów cenowych. W tym samym czasie notowaniom platyny i palladu udało się wzrosnąć, jednak wynika to z lepszej sytuacji fundamentalnej obu tych – mniej popularnych wśród inwestorów – metali szlachetnych.


Na razie wśród inwestorów na rynkach złota i srebra przeważają pesymiści, o czym świadczą chociażby spadające aktywa funduszy ETF opartych o te kruszce. Ale ta sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. CFTC podała w swoim raporcie, że inwestorzy finansowi zmniejszają swoje krótkie pozycje na rynkach złota oraz srebra.


wykres


Poruszanie się cen obu kruszców w wielotygodniowej konsolidacji pokazuje nie tylko fakt, że pesymiści na tym rynku wciąż są silni, ale także to, że nie są na tyle silni, aby zepchnąć notowania złota i srebra jeszcze niżej. To jest średnioterminowo pozytywny znak dla cen obu metali.


W bieżącym tygodniu mogą pojawić się impulsy, który pchną notowania złota oraz srebra w bardziej wyraźnym kierunku. Jednym z nich jest zaplanowana na środę publikacja protokołu z posiedzenia FOMC w Stanach Zjednoczonych, które może rzucić więcej światła na poglądy przedstawicieli Fed na dalszą politykę monetarną w USA. Z kolei drugim impulsem może być spotkanie G20, którego rezultaty mogą wpłynąć na nastroje na szerokim rynku finansowym.


Na razie amerykański dolar pozostaje silny, a to negatywnie wpływa na notowania złota oraz srebra. Wartość USD pozostanie dla rynków kruszców szlachetnych bardzo ważna. Nie jest wykluczone, że zmniejszenie awersji do ryzyka na globalnym rynku na skutek spotkania G20 wpłynie negatywnie na dolara, a to będzie szansa na odbicie cen metali szlachetnych.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

27.11.2018


Tagi: złoto, srebro, notowania