QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Kolejny krok w Brexicie. Co zrobi FED?

foto

Analitycy spodziewają się, że po ostatnich spadkach na giełdzie może dojść do złagodzenia polityki FED i wolniejszego podnoszenia stóp procentowych. Brytyjczycy krok bliżej opuszczenia Unii.


Spekulacje na temat działań FED

To co będzie się działo z amerykańskimi stopami procentowymi w pewnym sensie nadaje ton światowym finanse. Rosnące stopy procentowe powodują, że koszt pożyczania dolarów rośnie, ale rosną też stopy zwrotu z mało ryzykownych inwestycji dolarowych. W rezultacie dolar zasysa środki inwestycyjne z rynków. Skoro coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem dolarów to zyskują one na wartości. Rodzi to również pewne problemy. Jednym z nich jest negatywny wpływ coraz droższego kredytowania na gospodarkę. Z tym łączona jest blisko 10% przecena głównego amerykańskiego indeksu. Wielu obserwatorów spekuluje, że tak duże obsunięcie się giełdy wymusi na decydentach wolniejszy wzrost stóp procentowych. Nawet jeżeli nie powstrzyma to grudniowej podwyżki stóp to może spowodować, że pojawi się komunikat o spowolnieniu tempa wzrostu. Decyzja taka spowodowałaby najprawdopodobniej osłabienie dolara na rynku. Powodem jest fakt, że inwestorzy kupując dolara uwzględniają, że w przyszłości zarobią na nim odpowiednio. Bez podwyżek mogą chcieć wycofać się z inwestycji co właśnie osłabi “zielonego”.


Co z tym Brexitem?

W weekend podpisano umowę Brexitową. Stawia ona zdaniem obserwatorów Wielką Brytanię w zdecydowanie gorszej pozycji w relacjach z resztą państw niż była ona jako członek Unii Europejskiej. To właśnie to może być powodem problemów jakie to porozumienie może mieć z uzyskaniem akceptacji w brytyjskim parlamencie. Rynki będą z pewnością czekać na to głosowanie. Jest poważne podejrzenie, że może ono doprowadzić do przyspieszonych wyborów, a wtedy do ostatecznego terminu wyjścia z UE pod koniec marca może być niebezpiecznie mało czasu. Jak wtedy reagują waluty? To zależy w jaką stronę będą zmierzać potencjalni zwycięzcy. Twardy Brexit powinien osłabiać funta. Z drugiej strony mówi się o wstrzymaniu procedury lub ponownym referendum co z kolei powinno być korzystne dla funta. Wątpliwym jest by Unia poszła na istotne odstępstwa. Wówczas wiele państw mogłoby chcieć dalej korzystać z jej dobrodziejstw nie płacąc do wspólnego budżetu.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

26.11.2018


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy