QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Pesymizm na rynku ropy naftowej

Paweł Grubiak

Notowania ropy naftowej systematycznie spadają już od początku października, jednak w ostatnim czasie dynamika zniżek widocznie przyspieszyła. Bieżący tydzień jest na tym rynku wyjątkowo emocjonujący, głównie za sprawą wtorkowej przeceny ropy naftowej o około 7%. Ceny amerykańskiej ropy WTI zeszły w rezultacie do okolic 55 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent do rejonu 65 USD za baryłkę. Dla wielu inwestorów było to zaskoczenie, ponieważ poziomy 60 USD i 70 USD za baryłkę były uznawane za silne techniczne poziomy wsparcia.


Możliwe, że pesymizm inwestorów na rynku ropy naftowej sięgnął zenitu właśnie we wtorek, ponieważ kolejne sesje przynoszą wzrostowe odreagowanie. Na razie nie jest ono jednak duże, a zwyżki cen ropy na razie nie nadrobiły nawet połowy wtorkowych spadków. To oznacza, że strona podażowa pozostaje na tym rynku silna.


wykres


Jest tu temu kilka powodów. Jednym z nich jest osłabiający się popyt na ropę naftową, sygnalizowany przez firmy petrochemiczne z Azji, w tym w Chinach. Poza tym, słabe dane makroekonomiczne pojawiły się w Niemczech i Japonii, budząc pytania o dalsze tempo rozwoju tych gospodarek. Drugim ważnym powodem jest rosnąca produkcja ropy naftowej na świecie, która spowodowała powracające obawy o nadpodaż. Mimo problemów Iranu czy Wenezueli, globalni giganci wydobywają coraz więcej ropy. Skłoniło to OPEC do podjęcia dyskusji na temat możliwych cięć wydobycia. Kartel chce zapobiec sytuacji sprzed kilku lat, kiedy to globalny rynek ropy naftowej zmagał się z nadwyżkami surowca i dopiero interwencja OPEC pomogła doprowadzić do ich zmniejszenia.


Sam sygnał ze strony OPEC, że instytucja ta jest gotowa do ewentualnych cięć produkcji ropy naftowej, stanowi czynnik uspokajający inwestorów i hamujący zniżkę cen ropy naftowej. To może doprowadzić obecnie do konsolidacji cenowej, ponieważ nie ma również konkretnych przesłanek do wzrostów notowań ropy naftowej, a pesymizm na tym rynku pozostaje duży.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

15.11.2018


Tagi: ropa, notowania